DOBERPOCZTA

czyli doberman w pytaniach i odpowiedziach

...przeczytaj, zanim zapytasz...

ZOBACZ NOWE LISTY


Strona główna | Szczenięta - były... | O rasie - w pigułce | Kupić dobermana? | Nauka szczenięcia | Nauki ciąg dalszy | Wczasuj z dobkiem | Dobek w sporcie | Doberpoczta | Co nieco o wystawach | Galeria zdjęć | Zobacz Księgę | Dopisz do Księgi | Banner strony

   Chciałbym się dowiedzieć w jakiej cenie mógłbym nabyć małego Dobermana?

     Ceny szczeniąt rodowodowych są zróżnicowane w zależności od osiągnięć hodowlanych i wystawowych rodziców oraz rangi hodowli. Średnio wahają się w granicach od 1000 zł za szczenię po przeciętnych rodzicach do 2000-2500 po importach lub z kryć zagranicznych. Czasami, jeśli ktoś dopuścił do krycia swoją jedyną ukochaną, acz przeciętną suczkę, a ma problemy ze sprzedażą szczeniąt (i dodatkowo mieszka np. na piątym piętrze w wieżowcu, co wyklucza możliwość spokojnej koegzystencji z kilkumiesięcznymi niesprzedanymi dobermanami), można psa kupić jeszcze taniej.
Cześć!
Pisze do Ciebie Kasia . Ostatnio bardzo dużo czytam o Dobermanach i coraz częściej myślę o zakupie. Bardzo podoba mi się styl w jakim piszesz o psach. Nie owijasz w bawełnę i to mi się podoba. Jeżeli mogę to chciałabym prosić Cię o poradę. Otóż jak pisałam chcę kupić Dobermana. Mieszkam w dużym mieszkaniu 110 m/2 w .... Do plaży mam jakieś 10 minut jazdy rowerem (tam mogłabym chodzić na spacery). Niestety dużo czasu spędzam w pracy od 8 do 17. Aha, mam kota-bardzo fajny zresztą. Może teraz coś o sobie. Uważam, że mam silny charakter i co tam jeszcze. Nie wiem jakie informacje pomogą ci w odpowiedzi na moje pytanie . Czy ja poradzę sobie z Dobermanem i czy on nie będzie chciał mnie zjeść, za każdym razem gdy nie będę mogła być z nim dłużej na spacerze? Jeszcze raz proszę o poradę - o ile nie sprawi to kłopotu.
Zapomniałam o ważnej sprawie. Ile taka psinka kosztuje!!!!!!!!!!!!


  Witam i w skrócie odpowiadam:

  Mieszkam w dużym mieszkaniu 110 m/2 w ....

  To super, ale i tak, jakby było o połowę mniejsze, to nic by się nie stało: pies się w domu nie wybiega :-)

  Niestety dużo czasu spędzam w pracy od 8 do 17.

  Ja wychodzę do pracy o 7.00, wracam o 16.00 Więc wychodzi na to samo. Pies siedzi sam w domu, bo nie ma innego wyjścia. Rano wstaję pół godziny wcześniej, biorę piłeczkę i idę "zmęczyć" moją dobermanicę. Porządny spacer serwuję jej, jak wrócę z pracy. Większość z nas spędza w pracy te minimum 8 godzin. Nie znaczy to, że nie możemy mieć w domu psa! Oczywiście to, że dorosły doberman jest w stanie zostać tyle czasu sam w domu, nie oznacza, że to samo dotyczy szczenięcia!!! Zanim pies dorośnie, będziesz musiała albo go komuś podrzucać, albo zaprosić kogoś z rodziny do siebie. Zostawienie szczenięcia na tyle czasu samego będzie katastrofalne w skutkach - po pierwsze nie nauczy się on w ten sposób czystości, po drugie żegnaj spokoju w domu podczas Twojej nieobecności. Szczenię trzeba nauczyć spokojnego zostawania samotnie w domu (jak - czytaj na stronie), a zaczyna się przecież od nieobecności kilkuminutowych, a nie kilkugodzinnych. W miarę upływu czasu szczeniak będzie mógł zostawać sam coraz dłużej, i "opiekun" będzie potrzebny na coraz krócej...

  Aha, mam kota-bardzo fajny zresztą.

  Więc kup szczeniaka, żeby miał szansę się do kota przyzwyczaić!

  Uważam, że mam silny charakter i co tam jeszcze

  A ja wcale tak o sobie nie myślę, ale charakter mi się wyrobił -
  przynajmniej jeśli chodzi o wychowanie dobermanów :-))))))

  Czy ja poradzę sobie z Dobermanem i czy on nie będzie chciał mnie zjeść, za każdym razem gdy nie będę mogła być z nim dłużej na spacerze?

  Nie wiem, dlaczego ludzie myślą, że doberman to pies zjadający wszystko i wszystkich. A czemu masz sobie z nim nie poradzić? To normalny pies. Weź sukę, będzie bardziej uległa. Gdybyś usłyszała, jak zwracam się do swojego dobermana, nie wiedząc, jakiej rasy psa posiadam, pewnie stwierdziłabyś, że mam goldena lub coś równie słodkiego (no bo przecież dobermany dla większości to twarde psy, z którymi tylko się walczy o pozycję w "stadzie", które się musztruje itp.) Zanim kupisz dobermana - poczytaj kilka d o b r y c h książek o wychowaniu psa (chociażby "Mój pies świadczy o mnie" wydawnictwa Multico).Jeżeli chodzi o chwilowy brak czasu na dłuższe spacery, znakomicie zastąpi to wybiegiwanie przy pomocy piłeczki (taka na sznurku leci kilkadziesiąt metrów i 20 minut intensywnego za nią biegania powinno uciszyć psa na 3-4 godziny). Poza tym Twój normalny doberman kipiący energią, która akurat nie miała gdzie i kiedy ujść, raczej nie będzie chciał Cię zjeść. Raczej przyniesie Ci piłkę, żebyś mu porzucała, lub wlezie na kolana!, żeby się nim zająć. Ewentualnie możesz obdarować go dużą cielęcą kością raz na jakiś czas i też będziesz miała go z głowy na jakiś czas.

  Łączę pozdrowienia - Megabasia :-)))

Witam serdecznie !!!

Nazywam się Wiktor i mam do Pani gorącą prośbę.
Mam dziesięciotygodniowego dobermana i zastanawiam się czy to jest odpowiednia pora na kopiowanie mu uszu. Jest to mój pierwszy doberman i nie mam doświadczenia na ich temat. Słyszałem że kopiowanie często prowadzi do zakażeń i do śmierci psa. Z tego też względu bardzo proszę o radę i bliższe informacje na ten temat . Martwi mnie również to iż pies strasznie lubi gryźć, nie wiem czy to jest spowodowane jego młodością, czy też naturą. Boję się że w przyszłości może być agresywny. Byłbym niezmiernie wdzięczny za jak najszybszą odpowiedz.
Z góry dziękuje !
     Witam.

     Uszy kopiuje się zasadniczo jak najwcześniej, moja suka miała 6 tygodni, kiedy miała zabieg. Nie słyszałam o przypadkach zakażeń czy śmierci szczeniąt, ale przeciwnicy tych zabiegów różne rzeczy wymyślają... Wykonując zabieg u dobrego weterynarza, zachowując później higienę - ryzyko jest niewielkie. Oczywiście do operacji pieska trzeba uśpić, i tutaj ryzyko istnieje zawsze - ale coś za coś. Z drugiej strony teoretycznie ustawa o ochronie zwierząt zabrania wykonywania na zwierzętach wszelkich zabiegów innych niż ratujących ich zdrowie lub życie - a więc także kopiowania uszu. Tylko, że mało kto tego przestrzega. 10-tygodniowemu szczenięciu można jeszcze kopiować uszy, tylko radzę się zastanowić, czy masz później odpowiednio dużo czasu na ich pielęgnację i opiekę nad szczenięciem. Dopóki rana się nie zagoi, ktoś powinien być przy piesku cały czas, by ten nie rozdrapał sobie uszu. Później - w zależności od budowy ucha, jego osadzenia i tego, jak mocna jest chrząstka, czeka Cię od kilku tygodni do kilku miesięcy zawijania uszu, klejenia (na jednym ze zdjęć na stronie moja suczka ma właśnie zawinięte uszka) po to, by stanęły. I oczywiści trzeba unikać odparzeń, a w lecie nie jest to łatwe! Mnie zajęło to 6 miesięcy (suka ma bardzo długo cięte uszy). No i oczywiście żaden lekarz nie da Ci gwarancji, że te uszy staną, a chyba mimo wszystko lepiej wygląda doberman z uszami naturalnymi niż ciętymi, które nie stanęły. I jeszcze jedno - po cięciu uszu, które musi nastąpić jak najszybciej, masz utrudnioną sprawę z socjalizacją szczenięcia, którą musisz zaczynać JUŻ! Szczególnie chodzi tu o kontakt z innymi psami - z jednej strony szczeniak musi się bawić z rówieśnikami, z drugiej - jak ma to robić, skoro gwałtowna zabawa (a doberman innej nie zna) grozi najpierw rozdrapaniem szwów, później zerwaniem plastrów z uszu? Mimo wszystko posiadanie normalnego psychicznie dobermana jest ważniejsze niż posiadanie dobermana z ciętymi uszami, który poprzez brak socjalizacji jest agresywny w stosunku do innych psów i spacer z nim jest żadną przyjemnością. Tak więc - bardzo dużo zależy od tego, ile masz czasu i determinacji...

     Jeśli chodzi o gryzienie, nic w tym szczególnego, że szczeniak gryzie, bo wszystkie to robią. Po pierwsze, to psie dziecko i chce się bawić, a tak właśnie bawił się z rodzeństwem. Po drugie, będzie zmieniał zęby, co swędzi i zmusza psa do gryzienia. Szczeniaka trzeba nauczyć, że człowieka po rękach się nie gryzie. Spraw mu potężną wołową kość - taką do obgryzania a nie do zjedzenia w jeden dzień. Kup albo zrób zabawki, przeznaczone tylko dla niego. Bardzo lubiana przez psy jest zwykła stara skarpetka wypchana dokładnie starymi gałgankami czy szmatami i zaszyta. (zamiast tego można kupić w sklepach dla zwierząt tzw. rozgryzacz - zabawka z twardego materiału zakończona pętlą, chętnie podgryzana przez psy). Kiedy bawisz się ze szczenięciem i ono zaczyna Cię podgryzać po rękach, powiedz twardo i surowo - fe! i przerwij zabawę. Weź zabawkę (choćby tą ze skarpetki) i podsuń ją psu zamiast Twojej ręki, chwaląc, kiedy zacznie gryźć zabawkę, ganiąc, gdy łapie Twoją rękę. Pamiętaj, że to Ty masz się tą zabawką bawić r a z e m z psem - nie zostawiaj jej psu i nie odchodź. Zresztą są dwa rodzaje zabawek - jedne na tyle twarde, że można je spokojnie zostawić psu, inne (jak choćby ta skarpetka) się do zostawiania szczenięciu nie nadają, bo zostaną po prostu zjedzone lub rozgryzione, a nie o to nam chodzi. Szczeniak powinien mieć i takie i takie. Pierwsze z nich są dla niego dostępne ciągle, drugi służą tylko do zabawy z ludźmi i po jej zakończeniu są przez nich zabierane i chowane.

     Nie wyeliminujesz gryzienia u szczeniaka, musisz je tylko przekierunkować - z Twoich rąk na przedmioty dozwolone (zabawki, kości). Również kiedy zaczyna obgryzać np. krzesło, mówisz twardo i stanowczo: fe! po czym pokazujesz psu zabawkę odwracając jego uwagę od przedmiotu niedozwolonego, i pozwalasz gryźć zabawkę.

     I jeszcze dobra rada: masz psa 10-tygodniowego: nie szczędź czasu na socjalizację szczenięcia (piszę o niej na stronie): później będzie już za późno!!!


Witam

mam 2 letniego dobermana i jestem fanatykiem tej rasy ale jak tylko spuszczę Zorana ze smyczy to on zaczyna sobie biegać. No i nic by się nie działo gdyby mój pies przychodził do mnie na zawołanie ,ale on niezbyt chce to robić co mam w tedy zrobić , gdyż przy łące jest zaraz ulica?

Pozdrawiam fan DOBKÓW


     Witam.

     Po pierwsze, nigdy nie spuszczałabym nie słuchającego psa przy ulicy. BA - nie spuszczam przy ulicy nawet swojej suki, mimo, że ona słucha. Zawsze mogłaby się czegoś przestraszyć czy chociażby pobiec za kotem na ulicę i nieszczęście gotowe. Ja również mieszkam w pobliżu ulicy, za blokiem jest łączka, ale swojej suki tam nie puszczam!!! Idę sporo dalej, gdzie jest bezpieczniej, i Tobie też radzę, zwłaszcza, że pies nie słucha. Trudno, zajmie Ci to więcej czasu, ale czy warto ryzykować?

     Trudno jest reedukować dwuletniego dobermana, czeka Cię bardzo dużo pracy, niemniej możesz spróbować. Kup sobie długą, 10-15 metrową linkę (tylko linkę, a nie smycz typu flexi) i dopnij do niej karabinek (zapięcie). Takie linki są dostępne w sklepach sportowych (linki alpinistyczne lub żeglarskie), tylko nie wybieraj najcieńszej, bo poprzecinasz sobie skórę na rękach, kiedy pies szarpnie. Ostatecznie możesz wybrać wariant najtańszy - kupić sznurek do bielizny i dołączyć doń karabinek - tylko wówczas musisz pracować z psem w rękawiczkach (skórzanych lub rowerowych), bo efekt może być taki jak przy cienkiej lince alpinistycznej. Kiedy spuszczasz psa ze zwykłej smyczy, przepinaj go na linkę, która ma się swobodnie wlec po ziemi. Zawsze noś ze sobą smakołyki lub/i ulubioną zabawkę psa. I stosuj to, co opisałam na stronie odnośnie nauki szczeniąt. Często chowaj się psu, uciekaj mu, wołaj go wesołym tonem, pokazuj z daleka zabawkę lub jedzenie. Jeśli nie przychodzi - zawsze masz linkę, żeby go przyciągnąć. Chwal, kiedy przyjdzie, daj smakołyk i pobaw się zabawką. Nigdy nie goń za uciekającym psem, bo to nic nie da - zawsze lepiej jest psu uciekać: a ponieważ masz dobermana, musisz uciekać naprawdę szybko! Zacznij ćwiczenia na terenie, gdzie nie ma innych psów czy czegoś, co bardzo interesowałoby psa. To Ty masz być dla niego najbardziej fascynujący. Kiedy będzie reagował na Twoje ucieczki, wprowadzaj utrudnienia - inne psy (najpierw znajome) itp. Nie wołaj psa, kiedy wiesz, że na pewno nie przyjdzie (np. właśnie ugania się za innym psem i zwyczajnie Cię nie słyszy. Poczekaj, aż się zatrzyma, łypnie okiem w Twoim kierunku i zobaczy, że masz zamiar mu uciec). Czeka Cię dużo pracy, ale życzę powodzenia.

Od dłuższego czasu interesuję się dobermanami, a po przeczytaniu artykułów o nich na Pani stronie jeszcze bardziej wzbudziły moją sympatię. W dalszym ciągu pozostaje bez odpowiedzi nurtujące mnie pytanie, a mianowicie: czy doberman nadaje się na psa rodzinnego, ponieważ słyszałam, że wybiera sobie jedną osobę na przewodnika, do której ma bezgraniczne zaufanie, natomiast pozostałych członków rodziny traktuje na równi z samym sobą i może odmówić im posłuszeństwa.

Czy radziłaby mi Pani jako początkującemu właścicielowi (miałam wcześniej dwa owczarki niemieckie) sukę, a może psa wykastrowanego. Mam nadzieję, że udzieli mi pani odpowiedzi na to te pytania i rozwieje moje wątpliwości.

Dowiedziałam się również, że dobermany o umaszczeniu czekoladowym są znacznie trudniejsze w układaniu, czy to prawda?

Dziękuję za poświęcony mi czas i czekam na odpowiedź .


  Witam.

     Jeśli chodzi o szkolenie brązowych dobermanów - układają się tak samo jak czarne, błękitne czy izabelowate - kolor nie ma znaczenia. Powiem szczerze, pierwszy raz słyszę taką opinię: w żadnej rasie kolor nie wpływa na to, jak pies się uczy.

     Czy doberman nadaje się na psa rodzinnego? Trudno mi porównywać z innymi rasami, bo miałam tylko dobermany, ale były trzymane w rodzinie - od szczenięcia razem w "ludzkim" stadzie. Suki najbardziej słuchały osoby, która poświęcała im najwięcej czasu - na wyprowadzanie, naukę, zabawę, karmienie itd. (czyli mnie :-)). Kochały całą rodzinkę i przez myśl by im nie przeszło, by kogoś atakować czy coś w tym rodzaju. Jeśli chodzi o posłuszeństwo - rzeczywiście, te osoby z rodziny, które psem się nie zajmowały (ot, jest, można pogłaskać, bawić się itp, ale praca z psem to nie dla nich), nie mogły liczyć na wielki posłuch ze strony dobermanek, ale nie ma się co dziwić - tak jest zresztą w większości ras. W razie potrzeby psy były po prostu przez te osoby wyprowadzane tylko na smyczy i już. Wszystko zależy od ilości czasu poświęconego psu przez poszczególnych członków rodziny, ale to nie jest tak, że pies będzie kochał i słuchał tylko jednego człowieka, a resztę ignorował. Doberman tak samo będzie się cieszył z powrotu "swojego " przewodnika, jak i pozostałych osób w rodzinie, to przecież normalny pies. Tak samo będzie odprowadzał ich do kuchni po skończonym obiedzie by wyżebrać resztki, zachęcał do zabawy, wpychał się do łóżka.To, czy będzie ich traktował na równi z sobą zależy od tego, jak reszta rodziny będzie przestrzegała praw obowiązujących w domowym "stadzie" (nie karmienie psa przed własnym posiłkiem, nie przepuszczanie przed sobą w drzwiach, nie podejmowanie zabawy narzuconej przez dobermana itp. - polecam nieśmiertelne vademecum psiarzy- książkę Okiem Psa J. Fishera - tam jest to wszystko dokładnie opisane).Pies nie może traktować kogokolwiek z rodziny jak równego sobie lub podrzędnego, jeśli człowiek będzie postępował tak, by na każdym kroku przypominać, że czworonożny przyjaciel jest ostatni w hierarchii domowego stada.

     Brak posłuszeństwa wobec osób innych niż "przewodnik", a nie respektujących zasad obowiązujących w stadzie (bo tak pojmuje rodzinę pies) może być właśnie najbardziej wyraźny na spacerach, kiedy doberman po prostu nie słucha osoby, którą - wg naszego ludzkiego pojmowania - bardzo lubi. I owszem, lubi i nic jej nie zrobi, co więcej - wyliże, przyniesie piłeczkę, by zmusić człowieka do zabawy, podstawi łeb do głaskania, ale słuchać nie będzie, jeśli owa osoba sama podkopała wcześniej swoją pozycję...

     Jeśli chodzi o to, co radzę kupić początkującemu (choć nie tak bardzo, skoro jest doświadczenie dwóch ON-ów... - moim pierwszym psem był doberman, miałam 13 lat i jakoś mnie nie zjadł :-)) : jeśli nie robi to Pani różnicy, polecam suczkę: są łatwiejsze w prowadzeniu, mniej dominujące, poza tym fizycznie mniejsze. No i oczywiście szczeniaka - 7-8 tygodniowego. Kupowanie dorosłego psa to najczęściej odziedziczanie kłopotów po poprzednim właścicielu.

  Pozdrawiam


Cześć

hehm, nie wiem od czego zacząć. ok, pisze tego maila ponieważ mam zamiar kupić sobie dobermana. jak zobaczyłem twoja stronkę, od razu skumalem ze jesteś nieźle doświadczona w tych sprawach. widziałem ful stron o doberach, czytałem 2 książki, ale i tak chciałem cos innego się dowiedzieć. i ty właśnie przychodzisz z pomocą. właśnie chciałem uslyszeć/przeczytać opinie nie jakiegos/ejs tam wybitngo/ej znawcy/czyni co ma jakieś tam medale i hodowle psów od iluś tam lat i ful książek wydanych. chciałem zobaczyć co maja do powiedzenia normalni ludzie, którzy maja doberki. i właśnie ty piszesz najbardziej jasnym językiem, i widać czarno na białym ze masz (sorry za zwrot) ZAJEBISTE doświadczenie o tych psach. aha, bo odbiegam od tematu. no i mam zamiar kupić sobie tego dobermana wiec jak zwykle mam parę pytań co do towaru;) wiec (będę pisał od pauz żeby było przejrzyście): - czytałem w książce ze doberman przywiązuje się do jednej osoby w rodzinie (nic w tym dziwnego - ale teraz jest killer) a pozostałych członków rodziny ma w ...dupce;) i właśnie chodzi mi o to czy tak serio jest ze innych członków ma gdzieś, czy tez się do nich przywiązuje (oczywiście mniej niż do swego pana). czy ktoś inny z rodziny będzie mógł z nim spokojnie wyjść do miasta, na spacer itp. aha, bo jeszcze jest taki trik ze rottweilery tez sobie wybierają jednego pana, ale ponoć można je nauczyć szacunku do wszystkich. i czy doberkow tez tak mozna? - gdy dober ma ten okres ze chce sobie podporządkować rodzinkę (chyba wiesz o co chodzi, jak chce być bossem) to czy jest on wtedy agresywny? (może ugryźć)? - ilu miesięcznego psa mam sobie już załatwić? czy 2 miesięczny będzie ok? bo mi się wydaje ze raczej chyba młodszego? Teraz tak: z rodowodem czy bez? problem jest z tym ze nawet psa z rodowodem nie wiem gdzie dostać. w mojej okolicy nie słyszałem o hodowlach dobermanów. będę musiał kupić bez rodowodu. i teraz takie pytko: nie wiesz może jak można poznać czy to nie jest jakiś jamnik czy inne cos? W jakim wieku przycina się uszy i ogon? - po ile jest doberman z rodowodem? (ok, ok, na wypadek jak bym jakoś mógł skombinować;) no i wyczerpały mi się pytania, ale na 100% jeszcze będę się cos pytać, wiesz zawsze jak przyjdzie do pisania to polowy zapominam;) wiec jeszcze cię trochę pomęczę;)) ale zrozum, jestem totalnie napalony na dobermana! wcześniej chciałem rottweilera, ale teraz wole dobrego-mena;) (rottweilery maja czasem nawalone). ACHA! wszystkie pytania dotyczą oczywiście dobermana SAMCA (PSA), bo to może mięć czasem niezłe znaczenie. pozdrawiam i narazie.

pawel


  Cześć. - czytałem w książce ze doberman przywiązuje się do jednej osoby w rodzinie ...
  Czy doberman nadaje się na psa rodzinnego? Trudno mi porównywać z innymi rasami, bo miałam tylko dobermany, ale były trzymane w rodzinie - od szczenięcia razem w "ludzkim" stadzie. Suki najbardziej słuchały osoby, która poświęcała im najwięcej czasu - na wyprowadzanie, naukę, zabawę, karmienie itd. (czyli mnie :-)). Kochały całą rodzinkę i przez myśl by im nie przeszło, by kogoś atakować czy coś w tym rodzaju. Jeśli chodzi o posłuszeństwo - rzeczywiście, te osoby z rodziny, które psem się nie zajmowały (ot, jest, można pogłaskać, bawić się itp., ale praca z psem to nie dla nich), nie mogły liczyć na wielki posłuch ze strony dobermanek, ale nie ma się co dziwić - tak jest zresztą w większości ras. W razie potrzeby psy były po prostu przez te osoby wyprowadzane tylko na smyczy i już. Wszystko zależy od ilości czasu poświęconego psu przez poszczególnych członków rodziny, ale to nie jest tak, że pies będzie kochał i słuchał tylko jednego człowieka, a resztę ignorował. Doberman tak samo będzie się cieszył z powrotu "swojego " przewodnika, jak i pozostałych osób w rodzinie, to przecież normalny pies. Tak samo będzie odprowadzał ich do kuchni po skończonym obiedzie by wyżebrać resztki, zachęcał do zabawy, wpychał się do łóżka.To, czy będzie ich traktował na równi z sobą zależy od tego, jak reszta rodziny będzie przestrzegała praw obowiązujących w domowym "stadzie" (nie karmienie psa przed własnym posiłkiem, nie przepuszczanie przed sobą w drzwiach, nie podejmowanie zabawy narzuconej przez dobermana itp. - polecam nieśmiertelne vademecum psiarzy- książkę "Okiem Psa" J. Fishera oraz najnowszą tego autora "Dlaczego mój pies..." - tam jest to wszystko dokładnie opisane).Pies nie może traktować kogokolwiek z rodziny jak równego sobie lub podrzędnego, jeśli człowiek będzie postępował tak, by na każdym kroku przypominać, że czworonożny przyjaciel jest ostatni w hierarchii domowego stada. Brak posłuszeństwa wobec osób innych niż "przewodnik", a nie respektujących zasad obowiązujących w stadzie (bo tak pojmuje rodzinę pies) może być właśnie najbardziej wyraźny na spacerach, kiedy doberman po prostu nie słucha osoby, którą - wg naszego ludzkiego pojmowania - bardzo lubi. I owszem, lubi i nic jej nie zrobi, co więcej - wyliże, przyniesie piłeczkę, by zmusić człowieka do zabawy, podstawi łeb do głaskania, ale słuchać nie będzie, jeśli owa osoba sama podkopała wcześniej swoją pozycję...

  gdy dober ma ten okres ze chce sobie podporządkować rodzinkę (chyba wiesz o co chodzi, jak chce być bossem) to czy jest on wtedy agresywny? (może ugryźć)?

  Tak jak piszę wyżej, wszystko zależy od tego, jak w s z y s c y członkowie rodziny przestrzegali zasad obowiązujących w stadzie (bo tak pies pojmuje rodzinę). Ten okres chęci bycia bossem może nigdy nie nadejść, jeśli cały czas postępujemy wg tych reguł i utwierdzamy psa w przekonaniu, że jest on najniżej postawiony w hierarchii. Z innej strony medalu: ten okres może wystąpić już u szczeniaka, kiedy cała rodzina ustępując mu, zapraszając do łóżka, karmiąc przed własnymi posiłkami itd. utwierdza małego szczeniaka w przekonaniu, że jest on szefem stada. On może tego wcale nie chcieć - ale skoro dają, czemu nie brać? W wieku tych 8-10 miesięcy on tylko chce egzekwować przywileje przywódcy: np. wilkom niższym w hierarchii nie można przebywać na legowisku przywódcy: więc nasz doberman wyszczerzy zęby, kiedy ktoś z rodziny będzie go chciał zwalić ze swojego łóżka, na którym właśnie uwalił swoje szanowne siedzenie (szef może spać na posłaniach wszystkich, ale tam, gdzie on śpi, nie może przebywać nikt inny). Nie da podejść do miski - bo najpierw on - szef - musi się posilić, itp., itd. Próba przejmowania przywództwa w stadzie przez psa nigdy nie jest gwałtowna (tj. niby pies ma się rzucać na właściciela bez powodu, czy coś w tym rodzaju). Poprzedzana jest drobnym kroczkami: a to pies nam się nie usunie z drogi, tarasując dostęp do kuchni, a to wyżebra kawałeczek mięska podczas przygotowania ludzkiego posiłku (a więc zje coś przed człowiekiem), a to zejdzie z fotela dopiero na dziesiątą komendę. Jeśli od szczenięcia wszyscy będą przestrzegać zasad (opisanych w polecanych wyżej książkach), nie będzie problemu. Pierwszego dobermana miałam w wieku 13 lat i jakoś ani ten, ani następne nie warknęły nawet na domowników.

  - ilu miesięcznego psa mam sobie już załatwić? czy 2 miesięczny będzie ok? bo mi się wydaje ze raczej chyba młodszego?

  Najlepszy wiek do odbioru szczenięcia to 7-8 tygodni.

  - teraz tak: z rodowodem czy bez? I teraz takie pytko: nie wiesz może jak można poznać czy to nie jest jakiś jamnik czy inne cos?

  Poczytaj dokładniej na stronie, dlaczego polecam psy z rodowodem. I Tobie też radzę. W wieku 7 tygodni nie rozpoznasz, nie mając papierów, czy to na 100% wyrośnie doberman. Mogą Ci wcisnąć czarne-podpalane coś. Nawet, jeśli wyrośnie doberman, to pytanie, czy szczenięta sprzedawane na giełdach są zdrowe, a o ich psychice już wolę nie myśleć. Wcześnie oderwane od matki,wożone w pudłach z giełdy na giełdę

  - w jakim wieku przycina się uszy i ogon?

  Ogon - 1,2 dzień po urodzeniu.
  Uszy - najlepiej 6-8 tydzień życia, ale tną i później. Ale to teraz nie jest obowiązkowe, więcej, teoretycznie ustawa o ochronie zwierząt zabrania wykonywania na zwierzętach wszelkich zabiegów innych niż ratujących ich zdrowie lub życie - a więc także kopiowania uszu. Tylko, że mało kto tego przestrzega. Radzę się zastanowić, czy masz później odpowiednio dużo czasu na ich pielęgnację i opiekę nad szczenięciem.

Witaj MegaBasiu!

Mamy małego dobermana. Nazywa się Bugs. Bugs ma trzeci miesiąc. Jest już dość sporym facetem.
W naszym domu są dzieci - to tak a propos warunków. Mamy problem z uczeniem Bugsa "nawyków toaletowych". Ten gość potrafi pieczołowicie trzymać wszystko WEWNATRZ na spacerze, by z ulga powierzyć te zawartość naszej podłodze, lub nawet schodom na klatce natychmiast po powrocie.
Trwa to już czwarty tydzień. Trochę nas to meczy.
Wyprowadzamy go do parku blisko domu. Staramy się zachwytem nagradzać każdą kropelkę, która użyźniła trawę nie mówiąc o innych zdarzeniach nawożących... :))
Na nic te wysiłki.
O co chodzi?
Wychodzimy z nim co najmniej 4-5 razy dziennie.
Może pory są niedobrane?
Będę wdzięczny za każda poradę!
Serdecznie pozdrawiam i gratuluje fajnej strony!


     Witam.

     Często tak się zdarza; szczeniak zachwycony spacerem po prostu zapomina, po co wyszedł. Wszystkie atrakcje wokół są ważniejsze.

     Często zalecanym antidotum są długie spacery - baardzo długie. W końcu musi się wysikać, zwłaszcza, jeśli "zgarnie się" go rano, jak tylko się obudzi. Wszystkie szczeniaczki wtedy "muszą"- na dzień dobry. Jeśli zdarza mu się w nocy - proponuję umieścić go w kojcu - można go postawić nawet w Waszej sypialni - wówczas, gdyby już nie mógł wytrzymać o 5 rano, da Wam znać(psy z własnej woli nie załatwiają się na własne posłanie - chyba że zmusi je sytuacja); a wy wskakujecie w spodnie, w biegu psa pod pachę i na pole. I oczywiście serdeczne pochwały za sikanie poza domem. W trakcie można psu wydawać komendę - np. zrób siusiu, czy przerwa. Na początku nie będzie wiedział, o co chodzi, później skojarzy. Można wynieść na trawę gazetę , na którą nasikał w domu - zapach powinien zachęcić do czynności.

     Poza tym polecam gorąco: "Mój pies świadczy o mnie" oficyny wydawniczej MULTICO. Znajdziecie tam rozwiązanie wielu problemów właścicieli szczeniąt. W dalszej kolejności - też warte przeczytania: Okiem psa oraz Dlaczego mój pies" J. Fishera.

  Pozdrawiam, Megabasia


Pytanie: nasza piesa ma już 10 m-cy - czy uczyć ja zostawania w domu po minucie itd. tak jak malutkiego szczeniaka? Próbowaliśmy, ale nam nie wyszlo.Ona po prostu wpada w histerie, jak zostaje sama. W tej swojej histerii wyje i szczeka cały czas. Tak się złożyło, ze od wielu miesięcy ktoś zawsze jest z nią w domu
     No właśnie. Podstawowy błąd, o którym człowiek się dowiaduje, jak już jest za późno - jeśli ktoś przez wiele miesięcy nie zostawia szczeniaka nawet na chwilę samego, to jak on ma się nauczyć, że samotność to rzecz normalna?

     Piszecie, że próbowaliście, ale nie wyszło. Tzn. jak to wyglądało? Wyszliście za drzwi i ona już się "darła"? Po sekundzie, dwóch, dwudziestu? Jeśli po dwudziestu, to trzeba wejść do domu zza drzwi w 19 sekundzie i pochwalić. Można wrócić z suką z długiego, wyczerpującego fizycznie dwugodzinnego spaceru i -wcześniej przegłodzonej - dać jeść. Kiedy dorwie się do miski, ostentacyjnie wyjść za drzwi, zamknąć je, odczekać kilkanaście sekund, wrócić i pochwalić.

     Problem może też wynikać z zaburzonej hierarchii stada - jeśli suka uważa siebie za "osobnika alfa" - tj. rządzącego domowym stadem (sami możecie o tym nie wiedzieć :-)), każde rozejście się domowników doprowadza ją do niepokoju o losy stada, którym dowodzi - i w związku z tym głośnych protestów i nawoływań. O problemie pisze J.Fisher w swojej nowej książce "Dlaczego mój pies" Warta przeczytania jest również jego pierwsza książka - podstawa wiedzy każdego psiarza - "okiem psa". Obie dostępne są w Polsce. Polecam.

     Swego czasu rozwiązanie problemu szczekania opisała P.Zofia Mrzewińska w jednym z artykułów w czasopiśmie "ASko".


Co sadzisz o klatce? (nasza instruktorka zaleciła nam klatkę, wydaliśmy na nią fortunę, a piesa nie chce tam zostawać).

  Kiedyś byłam jej zdecydowanym przeciwnikiem, obecnie zmieniłam zdanie. To kąt dla psa, w którym ma czuć się pewnie i bezpiecznie. Jeśli wrzucicie ją tam na siłę i zamkniecie drzwi, w życiu nie polubi klatki. Tu też potrzeba "małych kroczków". Najpierw pies musi polubić klatkę, później można go w niej zamykać podczas obecności domowników, na końcu dopiero, gdy opuszczamy dom. Bardzo czytelnie procesy te opisane są w innej pozycji książkowej "Mój pies świadczy o mnie" oficyny wyd. Multico autorstwa B. Kilcommons i S. Wilson. Miłej lektury!!


Cześć

Co maja zrobić inni mieszkańcy domu (czytaj: moja rodzinka) żeby pies ich słuchał. chodzi mi o komendę przyjdź"? Do mnie (prawie) zawsze przybiegnie jak go zawołam ale reszty rodzinki prawie wcale nie słucha (tzn. żeby przyjść, bo inne komendy słucha).
  I nie będzie - pies słucha osoby, która poświęca mu czas, uczy go i pokazuje, gdzie jego miejsce, a nie tej, która mówi mu Wróć. Nie widziałam jeszcze rodziny, gdzie wszyscy poświęcają tyle samo czasu na szkolenie psa - jeśli każdy by się tym tak pasjonował, każdy miałby innego psa...
jak go zacznę woląc to nie chce przyjść, woli cos jeść. i koleś jest taki ze jak nawet się schowam to jemu w ogóle nie przeszkadza i jak skuma ze już długo mnie nie ma do goni do domu, no i potem jest to samo. bo jak jest daleko w lesie to zacznie piszczeć i potem trzyma się nogi jak głupi. A jak jest blisko domu to jest pewny ze się nie zgubi. jak go nauczyć żeby zawsze przychodził?
  Poczytaj na stronie wychowanie szczenięcia: ucz w różnych warunkach, nie koło domu. Tu on czuje się pewnie, i mało go interesuje, że mu uciekasz, skoro i tak wie, gdzie wrócić.
Ale czy tylko jeden pies mu wystarczy do zabawy, żeby później nie "wariował" jak zobaczy innego?
  Koniecznie poszukaj innych kompanów do zabawy.
  Pozdr, Megabasia.


Witam Cie Basiu!!!!!
Zaczne od tego, ze mam na imie Lukasz. Bardzo podoba mi sie twoja strona. Jest naprawde niesamowita. To tu sie dowiedzialem jak mam ze swym 6 tygodniowym szczeniaczkiem postepowac. Nigdzie indzie o tym nie pisza. Nie wiem czy to tak zwana tajemnica zawodowa? Twoje opisy Basiu sa naprawde super. Przejrzyste i ciekawe.Oby tak dalej.....!Mam takze do ciebie pytanko.Dlaczego moj Max jak mu dawalem mleko to pil, az sie dymilo, a jak dalem mu wode (wedlug wskazan weterynarza) to prawie jej nie ubywa. Podobnie z posilkiem (caly czas daje mu to samo) - swego czasu od razu miska znikala, a teraz naruszona do polowy potrafi lezec kilka godzin.Co sie dzieje.Prosze pomoz!
Łukasz


  Witaj.
  Zacznijmy od tego - pies jest psem i na pewno się sam nie zagłodzi... :))) To ludzie wymyślili strajki głodowe, nie psy. Jako szczeniak pił mleko, bo do niego był przyzwyczajony. Teraz ma przejść na wodę. Jest chłodniej, już jej tyle nie potrzebuje, nie martw się, jak będzie chciał, to się napije. No chyba, żeby był chory, ale to wyklucza wet a nie ja przez e- maila. Co do miski - zmień sposób żywienia. Psu nie zostawia się pełnej miski na kilka godzin. Powinno się go przyzwyczaić do stałych pór żywienia (mniej więcej oczywiście) i jak nie zje w ciągu 10 minut - zabierać i podawać w następnej porze żywienia. Inaczej "rozdziadujeesz" sobie psa - będzie wybredny, bo ty się zamartwiasz. Powtarzam - to jest zwierzę i samo się nie zagłodzi. Może ktoś daje mu coś między posiłkami, bo on taki biedny głodny, i dlatego nie chce jeść swojego? Czytałam o psach rozpuszczonych do granic możliwości i wybrednych, którym aplikowano kurację wstrząsającą: nie chcesz jeść? Nie ma sprawy - i na oczach psa wyrzucano jedzenie do śmieci. I o następnej porze karmienia - w przypadku grymasów zrobiono to samo. Pies się szybko nauczył i jadł jak złoto.
  pozdr., Megabasia


Cześć

Witaj Basiu!
Z gory dziekuje Ci za odpowiedz,bo szczerze piszac sie jej nie spodziewalem.A tu mile zaskoczenie:)Z tego co zrozumialem nalezy dawac mu poprostu mniej,a czesciej.Sprawdze, moze poskutkuje.Mozliwe, ze mas racje bo rodzinka tu da mielonego tu kielbaski, a moje slowa, aby mu nic nie dawac nie skutkuja.I tak wlasnie wyglada rozpieszczanie psa. Ale cos z tym zrobie. Mam problem ze swoim Maxem, nie wiem co jest przyczyna. Śpi gdzie popadnie. Próbuje mu wbić do głowy, żeby spal u mnie na łóżku (w nocy śpię z nim). Weterynarz zalecił, żeby do 12 tygodnia spać z nim, bo to jest czas rozłąki od matki i należy mu ja zastąpić.


  Hej.
  Co do jedzonka - owszem, możesz dawać mniej, chodziło mi tylko o to, ze jak nie zje przez 10 min, po prostu mu zabierz. Jedzenie nie może stać - pies się przyzwyczaja, ze ma je w każdej chwili i po prostu podjada po trochę. Nie chce jeść - bez łaski, nie to nie. ZABIERASZ MISKĘ i chowasz - np. do lodówki. Dajesz odgrzane (lub nowe jeśli cię stać na marnotrawienie jedzonka) dopiero o następnej porze karmienia. Co do spania z psem - ten weterynarz nie ma chyba bladego pojęcia o wychowaniu psów! Łóżko człowieka jest jego "posłaniem" i pies nie powinien mieć tam wstępu! Trudno mi pisać teraz, jak wygląda postrzeganie rodziny ludzkiej przez psa - o tym napisano całe książki! Polecam na dzień dobry "Okiem psa" J. Fishera. Ogólnie - pies patrzy na rodzinę jak na stado, którego jest członkiem (tak jak w wilczej sforze). W tym stadzie jest określona hierarchia ważności - jedni rządzą, inni są podporządkowani. W przypadku, gdy stadem jest rodzina, rządzi człowiek! Pies ma być na samym końcu tej hierarchii! A czy kto widział, żeby w wilczej sforze wilk dominujący - przewodnik stada, osobnik Alfa inaczej mówiąc, pozwolił sobie, żeby jakiś inny wilk spał na jego posłaniu? W życiu! Zresztą żaden inny członek sfory by sobie na to nie pozwolił, chyba, żeby miał zamiar walczyć o pozycję przywódcy i rzucił tym samym wyzwanie. To bardzo dobrze, że twój pies nie chce z tobą spać. Co więcej - nie pozwalaj mu na to. Nie wiem, skąd lekarz wziął takie teorie. Szczeniaki w wieku 2 miesięcy dawno już nie śpią z matką - ona od nich ucieka, bo chcą ją ssać, a ona już nie ma mleka, bo one w tym wieku już same jedzą. Szczeniak przyzwyczaja się do nowego otoczenia w ciągu kilku dni. Jeśli płacze w nocy, a my koniecznie chcemy mieć spokój, zawsze można posłanie położyć koło łóżka i w nocy po prostu uspokoić go głaskaniem nie wstając z łóżka. Ale jeśli Max śpi gdzie popadnie, to raczej nie płacze. Kup mu porządny psi materacyk i stwórz jego kącik - najlepiej tam, gdzie najbardziej lubi spać. Ja przez pierwsze miesiące trzymam szczeniaka w kojcu ustawionym przy moim łóżku - słyszę, co się dzieje, a pies zmuszony jest spać na posłaniu, bo z kojca nie wyjdzie. Jeśli kojec jest odpowiednio mały, szczeniak nie powinien się tam też zsikać, bo musiałby na tym później spać - tylko trzeba uważać na sygnały, które daje, gdy chce wyjść z kojca, żeby się załatwić - w końcu trzymać może do pewnego czasu, no nie?

  I naprawdę polecam - poczytaj. I tę wyżej wymienioną książkę (na rynku jest także dostępna jej druga część - "Dlaczego mój pies", ale wartałoby zacząć od pierwszej, oraz "Mój pies świadczy o mnie" oficyny wydawniczej Multico. I koniecznie socjalizuj szczeniaka (wg tego, co napisałam na stronie)

  pozdr., Megabasia


Witam.
Ujme to tak.Pies o którym mówimy ,mój pies,to suka.Na dodatek szczenna. Chciałbym sprzedać szczeniaki, ale niechce nikogo oszukać.Nie wszystkie psy mają rodowody.Nie które mimo czystej krwi takiego dokumentu nie posiadają. Ponieważ mógł on zaginąć.Dlatego chce wiedzieć czy moge żądać za szczeniaki takiej ceny jaką się żąda za szczeniaki rasy doberman, choć bez rodowodu.Pies nie jest gorszy bez rodowodu.Nawet do prestiżowych wystaw dopuszczane są psy nieposiadające dokumentu potwierdzającego ich czystość rasową.Ja uważam że mój pies jest dobermanem, a teraz prosze osobe która moim zdaniem lepiej zna się na tej rasie.I potrafi to obiektywnie ocenić.Więc ponawiam pytanie:Czy po przysłaniu przezemnie zdjęcia pani je oceni?


  Witam.
  No to ja to ujmę tak. Jasne, że nie wszystkie psy mają rodowody, kwestia czystej krwi jest wtedy zawsze dyskusyjna. Nie jestem sędzią i nie mam żadnych uprawnień do określania, czy dany pies jest rasowy, czy nie. I nikt nie powinien Panu powiedzieć, że Pana pies jest czystej krwi dobermanem, jeśli nie ma udokumentowanego pochodzenia, bo tylko ono świadczy o czystości rasy. Jeśli zobaczę zdjęcie, mogę tylko stwierdzić, czy dany pies jest podobny do dobermana, czy nie, ale nigdy, że jest czystej krwi dobermanem. A do tego chyba nie jest Panu potrzebna opinia innych osób, skoro sam Pan uważa, że ma Pan dobermana.Co do rodowodów - jeśli zginie, zawsze można wystawić duplikat, psy rasowe są tatuowane. Co do wystaw - do żadnych, nie tylko prestiżowych, nie są dopuszczane psy bez rodowodu (oczywiście mówimy o wystawach psów rasowych, a nie pokazach organizowanych przez szkoły czy domy kultury itp.). Jestem współorganizatorem wystaw, tworzę katalogi wystawowe i wiem, co tam wpisuję... Jeśli Pana suka będzie miała szczeniaki i chce Pan je sprzedawać jako dobermany, to zapewne dobermanem ją Pan krył. Jeśli tak, to czy nie za późno na pytania o rasowość suki i ewentualną dbałość o to, by nie oszukać innych?... Trzeba było najpierw pytać, a potem kryć. Jeśli zaś to było przypadkowe krycie, nie ma o czym mówić: szczeniaki to po prostu kundelki. Bez różnicy, czy matka jest podobna do dobermana, czy nie. Co do zdjęcia - jeszcze raz powtarzam. Mogę stwierdzić, że jest podobna do dobermana, ale nie, że to doberman. Po prostu bez udokumentowanego świadectwa pochodzenia nie mam takiej podstawy.
  Megabasia


NOWE!
Sent: Sunday, May 09, 2004 5:37 PM

Szanowna Pani!
Z wielką ciekawością przeczytałem Pani artykuł na stronie www.dobermann.w.pl.
Mam małe zapytanie co robić jeśli kupiło się psa dorosłego i ma się z nim problemy. Problemy dotyczą głównie wracania. Kiedy puszczam ze smyczy moją nową pociechę ucieka mi i próbuje obszczekiwać inne psy, nie mogę jej wtedy złapać. Zapisałem się na szkolenie -pies doskonale wypełnia komendy, zostaje przez dłuższy czas na komendę zostań i przychodzi na komendę do nogi. Podczas przerw na szkoleniu puszczam ją, mam małe problemy ze złapaniem jej. Sytuacja jest o wiele gorsza w pobliżu domu. Mieszkamy w bloku i chcemy żeby się nasza suczka wybiegała. Jest to suka po przejściach, mieszkała z innymi psami w hodowli i była przez nie gryziona -ma liczne rany, które dopiero się goją. Myślę, że jej przykre doświadczenia miały wpływ na jej psychikę. Zależy mi na tym, żeby mój pies był łagodny i pozytywnie nastawiony do innych psów. Mam doświadczenie z tą rasą -poprzednio miałem sukę dobermankę, którą sam uczyłem wszystkiego od szczeniaka. W zeszłym roku musiałem ją uśpić - miała raka i dlatego chciałem jak najszybciej mieć taką samą mądrą i zrównoważoną sukę - myślałem, że to takie łatwe. Błagam o pomoc, proszę o jakieś wskazówki, jestem bardzo cierpliwy i prawie w ogóle nie karam mojej nowej suki (czasem lekko szarpnę kolcami - ale i tak mam wyrzuty sumienia potem). Za każdym razem kiedy uda mi się ją w końcu złapać nagradzam ją, ale nie przychodzi do mnie tak chętnie jak poprzednia. Serdecznie pozdrawiam, Mariusz

  Witaj.
  Przede wszystkim, jeśli to nowy nabytek i suka jeszcze nie zdążyła przyzwyczaić się do Was, w ogóle nie spuszczałabym jej na nieogrodzonym terenie, a już na pewno nie przy ulicy!!! W ogóle psa, który nie słucha, w takich miejscach nie powinno się puszczać. Nie muszę mówić, czym to grozi. Moja propozycja - praca z linką. Nie tą smyczą rozwijaną typu flexie, ale zwykłą linką - alpinistyczną czy ostatecznie do bielizny (choć ta jak na siłę dobermana jest za cienka) z karabińczykiem. 10 metrową. Na początku trudno ją opanować, ale nie ma wyjścia. Ona zapewnia kontrolę nad psem nawet na odległość. Puszczając sukę bez smyczy nie masz nad nią kontroli – ona wróci albo nie, jak będzie chciała. A przy okazji nauczy się, że na komendę można wracać, ale nie trzeba - bo niby jak wyegzekwujesz powrót, jeśli jej zachce się zignorować twoje wołanie? Oczywiście nagłe ucieczki, chowanie się za krzaki itp. (opisane przy nauce szczenięcia na mojej stronie www.dobermann.w.pl -polecam poczytać, mimo, że to dotyczy szczeniąt, ) można stosować - niech pies uczy się uważać na właściciela. Ale przy ulicy to stanowczo za mało. Linka może się wlec za psem, a w odpowiadającej nam chwili, kiedy sukę wołasz, a ona nie słucha, przyciągasz ją przy pomocy linki, chwalisz, cieszysz się niesamowicie, bawisz z nią itp. Samo poklepanie i wymruczenie dobry pies, czy smakołyk, nie wystarczą. Musisz być żywiołowy w swojej radości, bo takiego masz psa. Później wystarczy krótsza linka, potem 20 cm wiszące przy obroży przekonujące psa, że nadal masz nad nim kontrolę. A tak w ogóle ma się nauczyć, że opłaca się wracać za każdym razem, a właściciel jest bardziej atrakcyjny od wszystkiego innego. Ale to Pan musi ją o tym przekonać.
  pozdr, MegabasiaNOWE!
Sent: Monday, May 10, 2004 1:22 AM
Witam,
Serdecznie dziękuję za odpowiedź, nie spodziewałem się, że ktoś mi odpisze. Pisałem już do wielu słynnych szkół i nikt nie chciał mi odpisać. Suczkę mamy prawie trzy miesiące. powoli próbujemy ją oswajać z nowymi warunkami, chodzę z nią na szkolenie, tam też mówili mi o lince, część ćwiczeń dostosowują "pod nas". właśnie czasem nie mogę wyegzekwować powrotów. Chciałem jeszcze zapytać czy linkę trzymać z drugiej strony w ręku, zrezygnowałem z kolczatki, czy wrócić do niej i jak nie chce wracać szarpnąć lekko? (na szkoleniu są zdania, że pies musi mieć negatywny bodziec i kolce są niezbędne, ale mnie czasem jej szkoda, jak widzę tą minę). I jeszcze jedna sprawa, jak pokonać jej lek przed psami?? (była zdominowana i gryziona przez inne psy),zauważyłem, ze podbiega do psów, obszczekuje i ucieka, tak może robić aż do znudzenia, a ja biegam naokoło i ja "wabię". jak już zwabię, to mimo, ze jestem wściekły i zmęczony to naprawdę głaszczę i nagradzam. mimo swoich brzydkich walorów jest kochana. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za poświęcenie mi chwili, Mariusz

  Witaj.
  Linkę masz mieć w zasięgu ręki, niekoniecznie trzymać ją, ale nie może się zdarzyć, że chcesz zawołać sukę a koniec linki jest 10 m od ciebie, bo jest ona bezużyteczna. Wiesz przecież, kiedy będziesz chciał sukę wołać, można wtedy podnieść linkę z ziemi i zacząć wołać. Kolczatka niekoniecznie, może być i łańcuszek zaciskowy. Pamiętaj, że to nie ty jesteś "ten zły" - przypuśćmy, że suka interesuje się zupełnie czymś innym, a ty ją wołasz. Głośno, wyraźnie, zachęcająco, wysokim, zabawowym tonem, ale stanowczo. Na pewno nie krzyczysz rozkazująco, bo suka ma chcieć przyjść do ciebie. Ignoruje cię? Powtarzasz wołanie jeszcze raz i natychmiast, nie czekając, czy drugi raz posłucha, czy nie, szybko, mocno i krótko szarpiesz linką w swoją stronę. To ma być szarpnięcie krótkie, nie ciągnięcie niczym muła na postronku. Na tyle mocne, by odwróciło sukę w twoją stronę. Wówczas ty, niczym niewiniątko, bardzo wesoło, zabawowo, energicznie wołasz psa (wysokim tonem głosu), możesz klaskać w dłonie, szybko jednocześnie cofając się, możesz pokazywać ulubioną zabawkę pozorując zabawę (i gdy suka przyjdzie, rzeczywiście się z nią pobawić). Pomocna jest linka - i krótkie, przyciągające szarpnięcia, jeśli suka nie ma zamiaru iść lub jest opieszała Nie spoczywaj na laurach - kiedy suka na zawołanie wraca do ciebie, nadal obowiązuje radość, zabawa, wysoki ton głosu itp. Jej zawsze musi opłacać się wrócić, właściciel stojący jak słup soli nie jest interesujący. Powiem ci, że moja suka woli bawić się ze mną niż z innymi psami :)) Co do zachowania wśród psów - czy robi tak na szkoleniu, gdy inne psy też są luzem? Nie zdarza się jej bawić normalnie z jakimś psem? A jeśli jakiś oszczekiwany zwróci na nią uwagę i zacznie gonić, to co ona na to?
  pozdr., Megabasia
  p.s. Słynne szkoły mają strony po to, by się reklamować, one zarabiają na szkoleniu a nie darmowych poradach. Mnie trudno na e-mailach zarabiać, więc daję się wykorzystywać, o ile mam trochę czasu :)))))NOWE!
Sent: Tuesday, May 25, 2004 1:27 AM
Hej,
Pisałem wcześniej o rezultatach mojej pracy nad moja nowa suczka i musze przyznać, ze jest coraz lepiej. Nie spuszczam jej ze smyczy -ciągle biega na 20 metrowej ;o)) wraca jak ja wolami, bawimy się piłką, kiedy inne psy podbiegają zupełnie nie zwraca na nie uwagi. sytuacja ma się inaczej kiedy idziemy sobie ulica i nagle z naprzeciwka nadchodzi inny pies -wtedy rzuca się okropnie. podobna sytuacja miała miejsce na szkoleniu i trener stwierdził, ze trzeba podłączyć ja pod induktor (prąd) -nie zgodziłem się. troszkę zdenerwował mnie tenże pan także w momencie przerwy - podszedł do mnie i powiedział, ze nie można bawić się na szkoleniu z psem, bo będzie myślał, ze to dom, zabawa. Wyraziłem swoja dezapropatę... Kurcze w sumie nie jest agresywna, na szkoleniu atakuje pozoranta tylko wtedy, gdy podchodzi do mnie i zaczyna wykonywać dziwne ruchy w moim kierunku (broni mnie) wiec jest super. No i musze zaznaczyć, ze robi się coraz bardziej odważna -nie cofa się jak na początku. A i zaprzyjaźniła się z labladorem na szkoleniu -właściciele tego psa wyrażają chęć resocjalizacji mojej suki poprzez wspólne spacery -mieszkają w pobliżu, to chyba dobrze zacząć od jakiegoś pozytywnego doświadczenia z innym psem??? ale co robić dalej, przecież nie może się szarpać w kierunku innych psów szczególnie, gdy w moim bloku mieszka ich mnóstwo... znów liczę na jakieś ciekawe wskazówki, tylko nie pisz mi, proszę ze induktor to dobra rzecz, bo widziałem jak wyglądają psy po takiej "terapii szokowej". to szkolenie na które chodzimy chyba jest do niczego... tyle tylko, ze mamy blisko. Pozdrawiam, Mariusz

  Hej.
  Hmmm, czy ten pan nigdy nie słyszł o szkoleniu przez zabawę, że twierdzi, że szkolenie to nie dom, zabawa? I czy bawić się z psem można tylko w domu? Przerwa w szkoleniu jest po to, żeby rozluźnić psa, który w trakcie ćwiczeń ma być skupiony na tobie. Dla jednych psów takim rozluźnieniem jest zabawa z innymi, dla twojej suki zdaje się nie. Inne psy szybko nudzą się aportem, więc za dużo tego ćwiczenia jest im niewskazane, ale 99 % dobermanów do nich nie należy, i założyłam, że Twoja suka też nie :)) Nie rozumiem, jak wygląda szkolenie, skoro nie można się na nim bawić z psem (już nie mówiąc o tym, że przerwa w szkoleniu to nie szkolenie...) Tzn. równaj, jak nie, to w łeb, szarpanie, krzyk, jak dobrze, to smakołyk? Trochę mało w tym radości właściciela i zadowolenia z wspólnej pracy... Zachowanie Twojej suki w stosunku do innych psów wynika najprawdopodobniej (nie wiem na 100%, bo nie widziałam) ze strachu przed nimi. Więc szczeka pierwsza na wszelki wypadek. Moja pierwsza dobermanka też tak robiła, i nie oduczyłam jej strachu przed obcymi psami (dlatego zapobiegałam przy drugiej suce :)) Jeśli zaś to strach jest powodem zachowania się suki, a induktor ma karać, więc będzie karał za strach. Widziałeś kiedyś, żeby ktoś, komu wlano za to, że się boi, przestał się bać? :))) Nigdy nie stosowałam prądu, i jak tak nad nim myślałam, dopuściłabym tylko w sytuacji, kiedy oduczam psa czegoś, co może pozbawić go życia, a innymi metodami się nie da (zjadanie podrzuconego na posesję pokarmu przez bardzo łakomego psa, który nie reaguje na nic innego). Może induktor by ją nauczył nie szczekania w strachu przed impulsem, ale strach przed psem i tak by pozostał - przyczyna nie wyeliminowana, pies zestresowany i tak na widok innego psa, i nie wiadomo, co zrobi. Zresztą znajomy, który stosował induktor, stwierdził, że suka doskonale wiedziała, kiedy ma założoną obrożę z przekaźnikiem, a kiedy zwykłą i może robić, na co ma ochotę... Nie wiem, czy oduczysz sukę strachu przed innymi psami, ale spacery ze znajomym, spokojnym psem na pewno nie zaszkodzą. A wobec innych psów - jak zacząłeś opierać szkolenie na pozytywach i piłeczce, to może kontynuuj? Widzisz psa z daleka, suka go jeszcze nie zauważyła? Przejdź na razie na drugą stronę chodnika (za wcześnie na bliższe kontakty), wyciągnij piłeczkę na sznurku, maksymalnie rozbaw, zainteresuj psa. Każde łypnięcie okiem i próba ekscesów w stronę drugiego psa - ostre fe (ostre, krótkie, twarde, ale nie krzyczące) krótkie szarpnięcie smyczą, i jak tylko zainteresuje się tobą i zabawką: taaak, super pies, entuzjazm w głosie, autentyczna zabawa z tobą. Nie musisz dawać jej piłki do pyska od razu, najlepiej, kiedy pies już przejdzie. Masz stworzyć skojarzenie: pies na horyzoncie: aha, będziemy bawić się piłeczką z panem. Potem stopniowo zmniejszasz odległość do innego psa, z czasem nie będziesz się musiał już tak intensywnie wygłupiać, wystarczy ciche: chcesz piłeczkę, dać ci, mam!! Ja tak uczyłam moją sukę, bo trochę bała się wystrzałów petard, które przed świętami Wielkanocnymi w mojej okolicy były wyjątkowo intensywne (miała jakieś 3-4 miesiące). Huk petardy? Ja szał entuzjazmu (co to, ale super) piłka w ręce i zabawa. Z czasem, jak usłyszała huk, zaczynała szukać po kieszeniach piłki :) Teraz mi to niepotrzebne.
  pozdr., Megabasia
  p.s. I jeszcze jedno, choć nie wiem, czy ci się to spodoba. Szkolenie obrończe psa, który nie ma zrobionego posłuszeństwa jest nieporozumieniem. PIes musi słuchać, żeby zaczynać pracę z pozorantem - tzn.wtedy, gdy robisz szkolenie użytkowe, pewne elementy, przydatne niby w obronie codziennej, a nie szkolenie sportowe.. Przy dobrej pracy tego ostatniego nawet super wyszkolonego psa trudno jest odwołać, a co dopiero takiego, który średnio słucha... Piszesz, że suka już się nie cofa. Więc co było na początku? Pozorant na nią szedł z rękawem i batem, a ona się cofała? Początki szkolenia obrończego to praca pozoranta z kawałkiem szmaty, rozgryzanie psa, a przede wszystkim zabawa z nim w ten sposób, zabawa w zdobywanie łupu. I takie sesje trwają nie dłużej niż 4-5 minut... Pies nie nienawidzi pozoranta, on go uwielbia i z "błyskiem w oku" czeka na chwilę zabawy. I takiej osobie, jeśli nie ma na sobie rękawa, pies nigdy nic nie robi, wręcz przeciwnie.NOWE!
Sent: Sunday, May 16, 2004 2:10 PM
Mam dobermanka niecale 5 miesiecy!! jest strasznym lakomczuchem!!
gdy ktos zaczyna cos jesc on zaraz przybiega i szczeka za wszelka cene próbuje odebrac pokarm!! jak go tego odluczyc!! gdzie jest cos do jedzenia on tez tam jest!! bardzo porosze o pomoc!!

  Nie dawać... :)))) On sam się nie nauczył, to wyście go tego nauczyli, ulegając mu i dając jedzenie. Najpierw ładnie prosił, przymilał się, potem zaczął szczekać, był taki mały, pocieszny, to było śmieszne, więc się pieska karmiło... :))) Gdyby nigdy nie dostał przy stole, to by nie prosił, bo wiedziałby, że to i tak nic nie da. Jedyna rada - nie dawać. I to nie tylko dla ciebie, ale dla całej rodziny. Jeśli jeden będzie dawał, a drugi nie, pies i tak będzie żebrał. Stanowczość przede wszystkim. Jedzenie dla psa - tylko w misce, ewentualnie jako smakołyk w trakcie szkolenia. Nie przy obiedzie, nie w kuchni, bo trzeba odkroić tłuszczyk z mięska i można go dać psu. Owszem można, wrzucić do miski, którą pies dostanie w porze karmienia. Jedzenie w misce nie stoi, jeśli pies nie zje wszystkiego, tylko jest np. po 10 minutach chowane. Nie zjadł - zje później, nie umrze do następnego karmienia. Co to znaczy " za wszelką cenę próbuje odebrać pokarm"? Wchodzi na stół i je z talerza? Skacze po was podczas obiadu? Trochę sobie tego nie wyobrażam - wówczas w ogóle nie panowalibyście nad psem... Można nauczyć go polecenia "na miejsce" i podczas waszych posiłków odsyłać psa na posłanie. Można - przy pierwszej próbie odstawiania "cyrków" podczas waszego jedzenia po prostu wyrzucić go do innego pomieszczenia i zamknąć drzwi. Niech szczeka gdzie indziej. Szybko się nauczy, że jeśli będzie spokojny, nikt go nie wyrzuci. PO obiedzie zostały wam resztki, a z reguły dajecie je psu? Więc nie dawajcie od razu - wrzucić do miski (miska poza zasięgiem psa) i dać przy następnej porze karmienia. Życzę stanowczości
  pozdr, MegabasiaNOWE!
Sent: Wednesday, July 14, 2004 4:28 PM
Witaj,
Mam 14 lat i pierwszy raz od kiedy pamietam przy prosbie o psa rodzice sie zgodzili, a na dodatek na rodzaj jaki lubie czyli duzy pies, przed ktorym inne czuja respekt. Chcialbym sie Ciebie poradzic, czy doberman to dobry wybor. Mieszkam w malym miescie i znam przyszlego ojca i matke malych szczeniaczkow, ktore jeszcze nie przyszly na swiat. Wiem, ze ojciec moglby miec rodowod, jednak rodzina go posiadajaca nie chciala ponosic dodatkowych kosztow. Wiem ze tak bylo bo wlasciciel psa-ojca to moj wujek. Z matka byla taka sama sytuacja. Chcialbym sie zapytac czy mojemu przyszlemu szczeniakowi mozna by bylo w takiej sytuacji "zalatwic" rodowod (jesli mial rodowodowych dziadkow). Bardzo gratuluje Pani strony. Prosze o odpowiedz. Pozdrawiam - Konrad

  Witaj.
  Myślałam, że na stronie wyraziłam się jasno, ale skoro pytasz...
  Na początek tak: prawo do rodowodu ma (mówię o polskich psach a nie sprowadzanych z zagranicy) tylko i wyłącznie szczenię, które zostanie zakupione z metryką (Metryka to dokument określający rodziców i hodowcę danego szczenięcia, wydany - w Polsce najczęściej - przez Związek Kynologiczny - organizację zrzeszającą miłośników i hodowców psów rasowych. Nie jest to książeczka zdrowia, którą powinien mieć każdy pies, nawet mieszaniec!). Rzeczywiście - żeby ten rodowód wyrobić, trzeba z tą metryczką udać się do związku kynologicznego i ponieść pewne koszty (obecnie chyba jakieś 130 zł), żeby na jej podstawie Zarząd Główny w Warszawie mógł wystawić rodowód. Piszesz, że ojciec szczeniąt mógł posiadać rodowód - jest to prawda tylko i wyłącznie wtedy, jeśli twój wujek zakupił go (swojego dobermana) z metryką! Jeśli nie, nie istniała żadna szansa na "wyrobienie" rodowodu. Taka sama sytuacja jest z matką szczeniąt. Ale przyjmijmy, że kupując swojego dobermana kupił szczenię rasowe - czyli z metryczką, i z braku środków finansowych nie rejestrował szczenięcia i przez to jego doberman nie ma rodowodu. I przyjmijmy (choć to naprawdę mało prawdopodobne, ale niech Ci będzie), że taka sama sytuacja była z matką szczeniąt: była kupiona jako szczenię rasowe - z metryczką, ale właściciele z jakichś względów nie wyrobili jej rodowodu. Pamiętaj, i podkreślam jeszcze raz: prawo do rodowodu miały i ojciec i matka twojego przyszłego szczenięcia tylko, jeśli zakupione były jako szczenięta rasowe - z metrykami.
  Idźmy teraz dalej: doberman dobermanowi nierówny. Twórcy i miłośnicy rasy stworzyli pewnien wzorzec: określa on, jak powinien wyglądać doberman i jaki powinien mieć charakter. Pewne niewielkie odstępstwa od wzorca są tolerowane, inne już nie - inaczej bardzo szybko doberman przestałby wyglądać jak doberman, bo każdy hodowałby jak chciał - i mielibyśmy np. dobermany długie jak jamniki (a ich sylwetka ma zamykać się w kwadracie), albo dobermany z białymi znaczeniami - bo się zdarzają, ale jako wadliwe takie psy są eliminowane z hodowli, albo agresywne, albo strachliwe, albo, albo.... Dlatego właśnie, żeby zachować czystość rasy, przed dopuszczeniem do hodowli - a więc do rozmnażania dobermanów - I MÓWIĘ O TYCH, KTÓRE MAJĄ RODOWÓD (bo nierodowodowych nie da się kontrolować - każdy właściciel robi właśnie to, co chce!!!) - muszą one spełnić pewne warunki. To znaczy: otrzymać odpowiednie oceny na wystawach - będące potwierdzeniem tego, że dany osobnik nie ma jakichś szczególnych wad dyskwalifikujących, zdać test hodowlany, sprawdzający między innymi psychikę psa (nerwowe, histeryczne czy agresywne nie zostaną dopuszczone do hodowli, bo nie taki ma być doberman!!!), wreszcie zrobić zdjęcie rentgenowskie w kierunku dysplazji. To schorzenie występuje u dobermanów; może powodować, że pies nie będzie w stanie chodzić! Czy dziwisz się, że hodowcy chcą wyeliminować z hodowli te psy, które są chore, aby pomóc rasie? To wszystko masz szerzej opisane na stronie - poczytaj dokładniej, szczególnie dział: Kupić dobermana? (http://www.doberman.friko.pl/kupic.php )
  Czyli, jak wynika z powyższego, nawet, gdyby oboje rodzice miotu, z którego zamierzasz nabyć dobermana, mieli rodowody, i tak nie oznacza to, że zostaliby dopuszczeni do hodowli, a tylko szczenięta rodziców dopuszczonych do hodowli dostają metrykę i mogą ubiegać się o rodowód. Rodowód przedstawia pięć pokoleń wstecz: rodziców, dziadków, pradziadków, prapra.... I związek kynologiczny - który rodowody wystawia - zapewnia, że rodzice, dziadkowie itd. danego szczenięcia wyglądają tak, jak powinien wyglądać prawdziwy doberman, że są wolni od widocznych wad, od dysplazji, mają dobrą psychikę itp. A jak związek kynologiczny ma to wszystko potwierdzić w przypadku psów bez rodowodu? Bez rodowodu rodziców nie ma możliwości wpisać wcześniejszych pokoleń - skąd je wziąć? Przecież nie wiadomo, co to za pies, jakich miał przodków, więc jak napisać rodowód? Jak związek ma przyjąć na siebie odpowiedzialność, że ojciec i matka twojego przyszłego szczenięcia są OK? Przecież nie chodzili na wystawy, bo nie mieli rodowodu - zresztą to są koszty. Nie robili zdjęcia w kierunku dysplazji - bo nawet nie wiedzą, że taka choroba jest, a często ujawnia się, gdy pies nie jest już najmłodszy, a więc po ewentualnym rozmnożeniu go. Nie robili testów psychiki - bo po co? Zresztą wielu agresywny doberman odpowiada - zresztą nie wiem, czy i tobie też nie, przecież piszesz, że chcesz mieć psa, przed którym inne czują respekt. Chcesz go całe życie prowadzić na smyczy i w kagańcu, nie pozwolić na zabawy z innymi psami? Przecież jeśli "czują respekt", czyli się boją, czyli zero zabawy i kontaktów z psami, bo twój podopieczny jest - będzie najprawdopodobniej agresywny, takim go widzisz. Czy za daleko idące wnioski wyciągam?
  Wiem, że wielu wydaje się, że doberman, to doberman, czy z rodowodem, czy bez. Ale gdybyś odwiedził kilka wystaw psów i poobserwował dobermany tam i dobermany, jakie widuje się na ulicach, zobaczyłbyś różnicę. Wiem, że rodowodowy kosztuje więcej - wziąwszy pod uwagę te wszystkie warunki, jakie musi spełnić, żeby być rodowodowym, to chyba nie dziwi?
  Przykro mi, ale po tym, co napisałam, chyba już sam odpowiedziałeś sobie na swoje pytanie - niestety nie ma żadnej możliwości wyrobienia rodowodu szczenięciu w sytuacji, o której piszesz.
  pozdr, Megabasia
  p.s. Zanim kupisz szczeniaka - jakiegokolwiek, naprawdę, poczytaj literaturę - chociażby tą polecaną w doberpoczcie. Tu chodzi tylko o wychowanie szczenięcia, o to, byś - nie mając wcześniej psa - potrafił go zrozumieć i przez to miał mniej problemów we wspólnej koegzystencji.


Strona główna | Szczenięta - były... | O rasie - w pigułce | Kupić dobermana? | Nauka szczenięcia | Nauki ciąg dalszy | Wczasuj z dobkiem | Dobek w sporcie | Doberpoczta | Co nieco o wystawach | Galeria zdjęć | Zobacz Księgę | Dopisz do Księgi | Banner strony

Napisz do mnie!
Napisz do mnie: megabasia@wp.pl


To jest webring Psy: rasy i hodowle, list do właściciela.
[ trzecia do przodu | poprzednia | następna | trzecia do tyłu| przypadkowa | lista stron ]
Webring Republiki WWW

Napisz mail do j@bko! Otwórz Seterkowo w nowym oknie!
seterkowo.org

Podoba Ci się moja strona? Top-100 DOBERMAN < ZAGŁOSUJ !!!

Top 50 Dog Sites

Szukasz więcej informacji o rasie? Aktualnych miotach? Wynikach wystaw? Linków do dobermanach stron? Zajrzyj tu:www.dobermann.w.pl znajduje się na serwerze: friko.pl