NAUKI CIĄG DALSZY...

... Czyli poskramianie postrzeleńca!!!

Ucz go ucz, nauka to spokoju klucz!
Strona główna | Szczenięta - były... | O rasie - w pigułce | Kupić dobermana? | Nauka szczenięcia | Nauki ciąg dalszy | Wczasuj z dobkiem | Dobek w sporcie | Doberpoczta | Co nieco o wystawach | Galeria zdjęć | Zobacz Księgę | Dopisz do Księgi | Banner strony

   Wariat. To określenie jest chyba najdelikatniejszym, jakie usłyszymy od przygodnych przechodniów obserwujących naszego dobermana biegającego luzem po osiedlu, zaczepiającego ludzi i inne psy w - nie zawsze przyjaznych - zamiarach. W ramach wypełniania sobie wolnego czasu może jeszcze kopać dziury w ziemi (w które później wpadnie łamiąc sobie łapę), porwać śmierdzącego starego buta nie dając się przy tym złapać właścicielowi, czy pogonić kota. W najgorszym wypadku uzna siebie za pana osiedla - podwórka - wsi - i przepędzi wszystkie obce psy, "ustawiwszy" wcześniej te znajome. Nie przepuści rowerzyście czy chłopakom grającym w nogę. A jeszcze niedawno był taki słodki!

    Jeśli przyłożyłeś się do wychowania szczenięcia, wiele z tego Cię nie dotyczy, niemniej jednak naukę trzeba kontynuować. Jeżeli odpuściłeś, nie zazdroszczę Ci. Jeśli idziesz na łatwiznę i oddajesz psa komuś na szkolenie, żeby za Ciebie naprawił błędy, możesz się srodze zawieść. To, że tak wyszkolony doberman będzie słuchał tresera, nie znaczy jeszcze, że będzie słuchał właściciela. Niezwykle trudno jest znaleźć szkoleniowca, który zainteresuje się wzajemnymi relacjami na linii właściciel-pies, odwiedzi dom, w którym doberman przebywa, sprawdzi, czy istota problemów nie leży w zaburzonej hierarchii stada. Z reguły psa nauczą automatycznego wykonywania kilku komend, zrealizują umówiony wcześniej program. Nie będę mówić, jakimi metodami, ale jeśli właściciel nie widzi... Doberman będzie słuchał tresera. Raczej nie z radością, choć są wyjątki. Łatwo sprawdzić, czy pies cieszy się, wykonując polecenia, czy wraca radośnie, czy czołgając się ze strachu. Czy jest uważny, skupiony na przewodniku, czy tuli uszy po sobie, czekając jak zmiłowania końca "szkolenia". Nie wiem natomiast, czy doberman będzie po takiej edukacji słuchał właściciela. Być może, jeśli nie podważa jego nadrzędnej pozycji w domu. Jeśli zaś przed oddaniem psa na szkolenie uważał on siebie za przywódcę "domowego stada", raczej nie zmieni zdania po powrocie. Uzna wyższość szkoleniowca, ale nie właściciela.

    Zawsze byłam i jestem zwolennikiem szkolenia dobermana przez właściciela. Pod okiem znawcy, ale przez osobę, która z tym psem żyje na co dzień. To ich wzajemne relacje mają się tworzyć, poprawiać, to oni mają się uczyć wzajemnego zrozumienia. Nic takiego nie będzie miało miejsca, gdy oddamy psa na szkolenie w ręce obcej osoby.

   Kontynuacja nauki jest konieczna, chyba, że nasz doberman odpowiada nam takim, jakim jest i nic nie chcemy w nim zmieniać. Wówczas musimy tylko pamiętać o regularnych powtórkach wyuczonych umiejętności. Ale powiem szczerze. Tracimy dużo.

Po pierwsze: nasz kochany szczeniaczek dorasta. Dawno już przestał być słodkim maleństwem przewracającym się o własne łapy. Ma już kilkanaście miesięcy, stwierdza, że można spróbować samodzielności. I próbuje, czy mu się to uda. Co będzie, jak nie posłucham? Nie wrócę na komendę? Nie oddam zabawki? Nie zejdę z fotela? Przestawię co nieco kumpla szczenięcych zabaw? Gwizdnę coś nęcącego ze stołu? Nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć, że właśnie ustąpiliśmy psu. No bo przecież fajnie się go głaszcze, oglądając jednocześnie film w telewizji. Tyle, że nie zauważamy, że to nasz dobermanek wymusił te pieszczoty, wpychając nam nachalnie swój łeb na kolana. Kontynuacja szkolenia jest najlepszym sposobem na przypomnienie psu, gdzie jego miejsce, i kto tu właściwie rządzi.

Po drugie: szkolenie jest, a właściwie może być zabawą. Może być, bo wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest prowadzone. Jeśli widzę psa idącego przy nodze - żeby nie wiem jak właściwie - ale z położonymi po sobie uszami, wciśniętym między nogi ogonem, psa, który prawie czołga się szorując brzuchem po ziemi ze strachu, że zaraz może oberwać, to nie mogę powiedzieć, że ten pies jest wyszkolony. A już o czerpaniu radości ze wspólnego spędzania czasu z właścicielem nie może być mowy. Nie ma szans na zabawę z elementami szkolenia, bo ono kojarzy się psu z bólem i wrzaskami. A przecież może być inaczej. Jeśli prowadzimy naukę w formie zabawy, nasz doberman będzie ją lubił! Moja dobermanka naprowadzana przeze mnie na ułożony wcześniej ślad zaczyna się kłócić. Szczeka, piszczy, "zawodzi" skacząc i prowokując mnie, żebym tylko pozwoliła jej już szukać "zgubionego" przeze mnie wcześniej przedmiotu. Może nie jest to zachowanie zbyt regulaminowe, ale widać tu autentyczną radość psa z tego, co robi, i chęć do pracy. Suka wie przy tym doskonale, że po znalezieniu zguby nagrodą będzie chwila zabawy piłeczką, którą uwielbia.

Po trzecie: szkolenie pozwala zmęczyć psa fizycznie. Takie dyscypliny jak agility czy częściowo szkolenie obrończe dają upust niespożytej energii dobermana. Również praca węchowa jest dla psa wyczerpująca. Nie trzeba chyba przekonywać żadnego właściciela dobermana, że zmęczony doberman to dobry doberman (szczególnie w domu). Zamiast jednostajnych spacerów, spróbujmy urozmaicić codzienność i psu, i sobie. A przy okazji poprawić możemy także swoją kondycję...

Po czwarte: szkolenie rozwija psa. Dając naszemu dobermanowi zajęcie sprawiamy, że skupia się na dobrym zrozumieniu i wykonaniu kolejnych stawianych przed nim zadań tak, by przypodobać się właścicielowi i otrzymać nagrodę (nieśmiertelna zabawa piłeczką). Jeśli zapewnimy mu takie intelektualne atrakcje, mało atrakcyjne będą gonitwy za obcym psem czy kotem. Pies będzie sprawdzał, czy właściciel czegoś właśnie nie wymyślił, czy nie schował piłeczki, czy nie "zgubił" rękawiczki, czy przypadkiem się nie schował za drzewem. Wielu uważa, że to zabieranie młodości psu, bo nie chce się on już za bardzo bawić z innymi pobratymcami, woli towarzystwo właściciela. Rzeczywiście zauważyłam, że doberman uczony od maleńkości szybciej dojrzewa.

    Nie jest tak beztroski, zwraca uwagę na swego Pana nawet podczas zabawy z psami. Te ostatnie nie są przez to tak zwariowane i niekontrolowane. Przyznam, czasami wolałabym, żeby moja dobermanka zamiast stać przy mnie i czekać, aż rzucę jej piłeczkę, pobawiła się z innymi psami. Ale ona bawi się wtedy, kiedy ma na to ochotę, a nie za każdym razem, kiedy zobaczy innego, chętnego do zabawy psa. Za to ja mogę w trakcie ich wspólnych harców odejść nic nie mówiąc, a mój pies to zauważa i pędzi za mną. Tak zresztą jak (z reguły) właściciel drugiego psa, który również biegnie za mną, bo koło mnie jest i moja dobermanka, i jej towarzysz zabaw, który woli bawić się z nią niż pilnować właściciela. Mimo wszystko nie chciałabym się z nim zamienić.

Po piąte: dobrze wyszkolony doberman sprawdza się w praktyce. Jak miło pochwalić się przed znajomym psem, który właśnie znalazł zgubione przez nas (tym razem naprawdę) w szczerym polu kluczyki od samochodu! Albo kiedy podczas niedzielnego spaceru ze znajomym pies idzie spokojnie i równo przy nodze, nie reagując na ujadające burki w przydomowych ogródkach! Kiedy podczas wizyty u koleżanki z pracy nasz doberman położony w kącie pokoju leży tam bez smyczy i bez protestów, nie zmieniając pozycji i spokojnie czekając na swego pana!

CZEGO UCZYĆ? W CO SIĘ BAWIĆ?

Aport piłki

   Jednym z najbardziej popularnych w Polsce i najłatwiejszym jest program szkolenia psów PT I, tak zwane podstawowe posłuszeństwo. Powiem tak: PT I to szkoła podstawowa, którą zaliczyć powinien każdy doberman. Nie mówię, że trzeba od razu zdawać egzamin na ocenę doskonałą. Ale nasz doberman powinien mieć opanowane pewne podstawy, a te właśnie obejmuje swym zakresem pierwszy stopień PT. Pełne PT I organizowane jest przez terenowe oddziały Związku Kynologicznego w Polsce (adresy oddziałów znajdziesz na stronie: www.zkwp.org.pl) oraz niektóre prywatne ośrodki szkolenia. Te ostatnie mogą również dostosowywać zakres nauki do indywidualnych wymagań właściciela, niemniej jednak egzaminy związkowe przeprowadzane pod koniec szkolenia obejmują zawsze te same elementy. Są to:
 1. Chodzenie przy nodze przewodnika na smyczy
  (luźna smycz, pies idzie swobodnie przy przewodniku, nie ciągnie, nie wyrywa się, nie zostaje w tyle, nie odchodzi od nogi przy skrętach. Dostosowuje swój krok do kroku właściciela, a nie odwrotnie.)

 2. Chodzenie przy nodze przewodnika bez smyczy
  (CZĘŚĆ PIERWSZA: jak wyżej, pies spuszczony ze smyczy. CZĘŚĆ DRUGA: przewodnik z psem przy nodze przechodzi przez grupkę chodzących spokojnie osób. Pies ma iść przy nodze, nie odchodzić od przewodnika, nie może okazywać strachu ani tym bardziej agresji)

 3. Pozostawanie w pozycji siad i przywołanie do mnie i do nogi
  (właściciel woła pozostawionego bez smyczy w odległości 10 kroków psa, który na jednorazową komendę wraca do przewodnika, siada przed nim, a następnie zajmuje pozycję przy nodze przewodnika)

 4. Aportowanie i przyniesienie własnego przedmiotu do mnie i do nogi
  (pies przynosi rzucony przez właściciela przedmiot (piłeczkę, koziołek do aportowania) do przewodnika, oddaje mu go i zajmuje pozycję przy nodze człowieka)

 5. "Siad" w marszu
  (Przewodnik z psem rusza przed siebie. Po co najmniej 10 krokach podaje słowną komendę siad, na którą pies powinien szybko usiąść, przy czym przewodnik nie może zmienić tempa kroku, ani się obejrzeć. Po 20 dalszych krokach przewodnik zatrzymuje się i odwraca do psa. Na znak sędziego przewodnik wraca do psa i zajmuje miejsce po jego prawej stronie. )


 6. "Waruj" w marszu
  (Przewodnik rusza prosto przed siebie dając psu komendę noga. Po co najmniej 10 krokach podaje komendę waruj, na którą pies powinien niezwłocznie zawarować. Bez jakiegokolwiek oddziaływania na psa i bez odwracania się przewodnik idzie dalej prosto jeszcze 20 kroków, odwraca się do psa i spokojnie staje. Na znak sędziego przewodnik przywołuje psa do siebie. Pies powinien szybko i radośnie podbiec do swojego przewodnika i usiąść blisko przed nim. Na komendę noga pies powinien usiąść przy lewej nodze przewodnika)..


 7. Bieganie psa na komendę i przywoływanie do nogi na rozkaz słowny lub optyczny
  (Zadanie różnie interpretowane przez sędziów. Z reguły wygląda to tak: po przejściu 10 kroków przy nodze przewodnika, na komendę pies - bez smyczy - biegnie prosto przed siebie w kierunku wskazanym przez człowieka. Na jednorazowe polecenie wraca prosto do nogi właściciela. Inna interpretacja: pies spuszczony ze smyczy może robić, co chce: ważne, by zainteresował się czymś i stracił kontakt z właścicielem. Może go również zawołać obca osoba lub sędzia. W chwili wskazanej przez arbitra przewodnik woła psa, który na jednorazową komendę ma wrócić bezpośrednio do nogi przewodnika.)

 8. Badanie uzębienia psa
  (właściciel prezentuje opanowanie psa, pokazując sędziemu zgryz i uzębienie (nie swoje, tylko psa!!!). Element bardzo przydatny dla psów prezentowanych na wystawach, jednak wszystkie pozostałe uczy opanowania, cierpliwości i zaufania człowiekowi)

 9. Pozostawanie w pozycji siad przy próbach odwracania uwagi
  (właściciel zostawia psa w pozycji siad i odchodzi od niego na 20 kroków. Pies nie może zmieniać pozycji czy oddalać się lub wracać do właściciela. Ćwiczenie trwa ok. 2 minut)

 10. Pozostawanie w pozycji waruj przy próbach odwracania uwagi (jak wyżej, pies leży)
   Pełen regulamin można znaleźć między innymi na stronie: www.zkwp.pl/dobermania. Poszczególne ćwiczenia są punktowane, za niewykonanie lub wykonanie nieścisłe czy używanie dopingu (np. podwójne komendy) są punkty karne.

    Sam egzamin jest formalnością: można do niego podchodzić, ale nie trzeba. Ważne, żeby pies czegoś się nauczył. Jeśli obleje, bo nie umie równo siadać przy nodze, świat się nie zawali. W codziennym życiu ważne jest to, żeby nasz doberman do nas wracał, a nie to, żeby posadził pupę przy naszej lewej, a nie prawej nodze. Poza tym uczęszczanie na zajęcia cywilizuje psa. Przebywa on wśród wielu osób, wokół jest dużo nieznanych psów. Obecny jest szkoleniowiec, który umie pacyfikować ewentualnych agresorów, a i większość obecnych na kursie nie boi się psów.

praca na śladzie

    O ile PT to podstawa dla każdego dobermana, to PTT I to już szkoła wyższa, dla ambitnych, którzy chcą kontynuować przygodę ze szkoleniem, chcą pełniej wykorzystać potencjał drzemiący w ich psie. Oprócz elementów posłuszeństwa drugi stopień obejmuje pracę węchową - szukanie zguby na śladzie, czy rozpoznawanie własnego koziołka (aportu) wśród kilku obcych.

   Tu nie wystarczy już szkolenie psa na skwerku pod blokiem. Ślad układa się na podmiejskich łąkach, często rano. Łąka przy domu, choćby nie wiem jak duża, nie nadaje się - już od samego rana pełna jest śladów zapachowych innych ludzi i psów (nie tylko nasz doberman musi wyskoczyć rano za potrzebą!). Jeśli jesteś ambitny i masz czas - nie zwlekaj. Dobermany mają doskonały węch i dobrze sobie radzą z pracą węchową.

    PTT I obejmuje 2 konkurencje: pracę węchową oraz posłuszeństwo.

KONKURENCJA A: PRACA WĘCHOWA
 1. Ślad własny przewodnika:
  450 kroków, 2 załamania, 3 przedmioty, wiek śladu: 20 minut (przewodnik przechodzi przez dany teren w kierunku wskazanym przez sędziego. Na śladzie "gubi" 2 przedmioty własne, trzeci kładzie na końcu śladu. Po 20 minutach wraca z psem, który idąc po śladzie na 10-metrowej lince ma znaleźć i zaaportować lub zaznaczyć - np. warowaniem - zgubione przez właściciela przedmioty.)

 2. Rozpoznanie i wyszukanie własnego aportu spośród przedmiotów obcych
  (przewodnik zostawia psa w pozycji siad i kładzie koziołek do aportowania pomiędzy rozłożone w pobliżu inne - obce psu - koziołki, po czym wraca do psa. Ten na komendę powinien obwąchać aporty, wybrać własny i przynieść do przewodnika)

 3. Szukanie i aportowanie zguby własnej
  (właściciel idąc z psem "gubi" przedmiot własny, po czym kontynuuje marsz jeszcze 50 kroków. Zatrzymuje się, odwraca i wysyła psa na poszukiwanie zguby. Pies powinien pójść po śladzie, znaleźć przedmiot i zaaportować)
KONKURENCJA B: POSŁUSZEŃSTWO
 1. Chodzenie przy nodze bez smyczy
  (jak w PT)

 2. Aportowanie i przyniesienie własnego przedmiotu do mnie i do nogi
  (jw.)

 3. Siad w marszu
  (po przejściu 10 kroków z psem bez smyczy przy nodze przewodnik podaje komendę siad i idzie nie oglądając się jeszcze 20 kroków, po czym zatrzymuje się, odwraca, i na znak sędziego wraca do oczekującego w pozycji siedzącej psa)

 4. Waruj w marszu z przywołaniem
  (analogicznie jak wyżej, tylko właściciel nie wraca do warującego psa, ale przywołuje go do siebie)

 5. Pozostawanie psa w pozycji waruj przez 5 minut przy próbach odwracania uwagi.
  (jak w PT)
    Pełen regulamin PTT I udostępniają oddziały Związku Kynologicznego i prywatne szkoły tresury.

    Nie wszystkie oddziały Związku Kynologicznego organizują drugi stopień PT. Wiele zależy od liczby chętnych, która z reguły jest dużo mniejsza niż w przypadku szkolenia podstawowego. Ambitnym pozostają dojazdy lub szkolenie eksternistyczne - wyjazd raz na jakiś czas po wskazówki, a potem szkolenie samodzielnie w rodzinnej miejscowości.

   PTT II (pies towarzysząco - tropiący) jest konkurencja najtrudniejszą - w porównaniu z dwoma poprzednimi. Nie słyszałam, żeby jakiś doberman w Polsce miał zaliczone PTT II, chociaż oczywiście tego nie wykluczam (jeśli jest, napiszcie!). Może dlatego, że większość, po zaliczeniu PT, decyduje się szkolić w kierunku obrony. To jest po pierwsze łatwiejsze, bardziej dostępne, a po drugie to wyszkolenie IPO daje możliwość wystawiania psa na wystawach w klasie użytkowej. PTT II obejmuje również posłuszeństwo i pracę węchową, z tym, że i jedno i drugie jest jeszcze bardziej utrudnione. Podczas pracy węchowej pies tropi na śladzie obcym, "starszym" (ślad "leży" 60 minut), dłuższym (900 kroków), bardziej skomplikowanym (kąty ostre, ślad zwodniczy). Wprowadzono także rewirowanie za przedmiotem własnym - pies przeszukuje teren w poszukiwaniu podrzuconego wcześniej przedmiotu przewodnika. Posłuszeństwo, oprócz elementów zbliżonych do tych znanych z PTT I, obejmuje jeszcze wykonywanie rozkazów siad i waruj w trakcie biegania psa luzem.

    OBEDIENCE - dyscyplina znana w świecie od lat, do Polski oficjalnie zawitała 20 grudnia 2003, kiedy to plenum Zarządu Głównego Związku Kynologicznego zatwierdziło trzy krajowe regulaminy OBEDIENCE, różniące się stopniem trudności (klasy 0, 1 i 2: klasa 3 jest klasą międzynarodową). OBEDIENCE to także posłuszeństwo, co więcej, wiele jego elementów lub elementów podobnych odnaleźć można w krajowych regulaminach PT, PTTI i II czy regulaminu mistrzostw PT. Jednak pewne założenia, do których spełniania dążą niestety tylko nieliczni polscy sędziowie jeśli chodzi o ocenę wg rodzimych regulaminów, tu zostały ściśle określone, sprecyzowane i zapisane. Jak ma ćwiczyć pies wg wielu jeszcze polskich sędziów? Ano tak, jak zapisano w przepisie, bez względu na to, jakimi metodami go tego nauczono: ma precyzyjnie, równiutko iść przy nodze? Jeśli idzie, często dostanie komplet punktów, mimo, że idąc szoruje brzuchem po ziemi ze strachu przed właścicielem. Przybiega na zawołanie – brawo! I bez różnicy wielu sędziom, że przybiega, ale bez entuzjazmu, z podkulonym ogonem, nerwowo oblizując wargi – a nuż mi się dostanie? W OBEDIENCE pies ma ćwiczyć radośnie, z entuzjazmem, ciesząc się z tego, co robi i z kontaktu z przewodnikiem. Pies, który się boi, po którym widać, że szkolony był metodą siłową, dla którego wykonywanie ćwiczeń jest wymuszeniem a nie radością, zostanie zdyskwalifikowany, choćby nie wiem jak dobrze wykonał ćwiczenie. Jak zawsze liczy się oczywiście precyzja wykonania i szybkość, ale sędzia potrafi rozróżnić i docenić szybkość owczarka belgijskiego i szybkość nowofundlanda, dzięki czemu ten ostatni nie jest skazany na przegraną. Każda rasa jest specyficzną, i tą specyfikę musi znać sędzia i oceniać wg możliwości psa, a nie szybkości „bezwzględnej”. W Polsce pierwsze oficjalne zawody OBEDIENCE odbyły się 17.04.2004 w Błażejewku pod Poznaniem. Klasę O wygrała DOBERMANKA!, zajmując następnie 4 miejsce w klasie 1 z oceną doskonałą, co dało jej automatycznie możliwość – jako jednemu z 6 psów w Polsce – startu w zawodach klasy 2. Więcej o samej dyscyplinie i zawodach na stronie: www.obedience.prv.pl. Tam również znajdziesz regulaminy poszczególnych klas OBEDIENCE.

Skok przez murek

    ... a szczególnie dla pełnych energii, szybkich i zwinnych dobermanów! Agility to coś w rodzaju parcour'u znanego z zawodów hippicznych, tyle, że przeznaczonego dla psów i dużo bardziej urozmaiconego. Psy pokonują na czas różnego rodzaju płotki, równoważnie, huśtawki i tunele. Bardzo widowiskowym elementem jest slalom między poustawianymi w bliskiej odległości palikami.

    Ważny jest nie tylko czas, ale i dokładność pokonywania kolejnych przeszkód. Na niektórych namalowane są tzw. strefy wejścia i zejścia - strefy bezpieczeństwa, których pies musi dotknąć chociaż jedną łapą pokonując dany element. Pomylenie kolejności przeszkód kończy się eliminacją. Parcour'y dostępne są w niektórych oddziałach Związku Kynologicznego oraz szkołach prywatnych. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby kilka przeszkód zbudować sobie samemu. Uprawianie tej dyscypliny wymaga kondycji tak od psa, jak i od jego właściciela, który biega razem ze swym pupilem wskazując mu kolejność przeszkód.

    Regulamin zawodów Agility można znaleźć między innymi na stronie www.zawody-mazowieckie.w.pl

   Flyball jest dyscypliną stosunkowo młodą, przynajmniej w Polsce. Przeznaczona jest w szczególności dla psów szybkich, sprawnych, średniej wielkości. Przynajmniej takie odnoszą tu sukcesy, oczywiście bawić się we flyball może każdy. Konkurencja jest bardzo widowiskowa. Dwie drużyny występują w tym samym czasie na ustawionych obok siebie torach. Tor składa się z kilu niewysokich płotków ustawionych jeden za drugim, na końcu znajduje się specjalne urządzenie z dźwignią. Jej naciśnięcie łapą przez psa powoduje uruchomienie mechanizmu, który wyrzuca umieszczoną wewnątrz piłeczkę. Pies ma za zadanie pokonać płotki, wydobyć piłeczkę i wrócić z nią do właściciela, pokonując oczywiście w drodze powrotnej te same przeszkody. Wszystko odbywa się na czas przy niesamowitym aplauzie publiczności.

    W Polsce nieliczne ośrodki posiadają "wyrzutnię" do flyball, a jej zbudowanie nie jest już tak proste jak skonstruowanie płotków czy huśtawki do agility. Stąd pewnie mniejsza popularność tego sportu, aczkolwiek jeśli ktoś bardzo chce... Zawody flyball odbywają się rokrocznie między innymi podczas marcowej Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w Katowicach.

praca z pozorantem

   Szkolenie obrończe w Polsce przyjęło ramy szkolenia typowo sportowego. Organizowane jest przez Związek Kynologiczny i szkoły prywatne w myśl zasad międzynarodowego regulaminu FCI psów obronnych IPO w trzech stopniach: IPO I, II i III.

    Doberman, który ma zdawać egzamin IPO, powinien mieć zaliczone PT. Logiczne jest, że rozpoczynając szkolenie obrończe powinien znać zakres ogólnego posłuszeństwa. Do egzaminu I stopnia zostanie dopuszczony po ukończeniu 18 m-cy. Doberman szkolony pod kątem obrony powinien być dobry psychicznie, zrównoważony, nie nerwowy, histeryczny czy agresywny. Takich psów w ogóle nie powinno się szkolić obrończo. Właściciel przystępujący z psem do szkolenia IPO powinien mieć nad nim kontrolę, nie może mieć miejsca sytuacja, że pies biegnie za kotem czy innym psem, a właściciel nie jest go w stanie odwołać. Jeśli doberman nie słucha w takiej sytuacji, to na pewno nie posłucha wezwania do pozostawienia w spokoju pozoranta, który jest dla naszego dobermana dużo większą atrakcją niż inny pies.

    IPO jest szkoleniem sportowym. Pies atakujący pozoranta nie ma tego robić ze złością czy nienawiścią; jeśli jeży sierść, oznacza to, że szkolenie nie jest prowadzone prawidłowo. Doberman oszczekujący nieruchomego pozoranta ma okazywać tym swoją niecierpliwość, tak jakby mówił: "no pozwól mi już ugryźć", nie zaś agresję w stosunku do człowieka. To dlatego, gdy pozorant odłoży rękaw ochronny i nie udaje już "bandziora", może spokojnie głaskać i bawić się z dobermanem. Pies wie, że to koniec zabawy w gryzienie, i traktuje pozoranta tak, jak każdą inną osobę.

    Decydując się na szkolenie obronne należy szczególnie ostrożnie dobierać szkoły i instruktorów. Bardzo łatwo zepsuć psa, równie łatwo nauczyć gryzienia niekontrolowanego. Jeśli nie można w żaden sposób odwołać psa od pozoranta, to coś tu jest nie tak. Jeśli ktoś uczy polecenia "bierz" ignorując zupełnie "puść", to coś tu jest mocno nie tak. Wielu uważa, że dobrym środkiem na pewne "puść" jest używanie obroży elektrycznej, ale w końcu mówimy tu o szkoleniu sportowym, a używanie takich środków nie jest bynajmniej ani sportowe, ani humanitarne.
Fotki z obrony

    Regulamin IPO I obejmuje nie tylko obronę. Egzamin składa się z trzech konkurencji: pracy węchowej, posłuszeństwa, i na końcu - obrony. Każdy element ma taką samą wartość punktową, nie ma miejsca faworyzowanie "gryzienia". IPO II i III to kolejne etapy wtajemniczenia, różniące się oczywiście stopniem trudności, tak jak ma to miejsce w PT i PTT. Pełne regulaminy IPO wszystkich stopni udostępniają oddziały Związku Kynologicznego i prywatne szkoły tresury.

   To rzadkość w Polsce, ale w końcu każdy z nas szuka takich form szkolenia, które jemu samemu najbardziej odpowiadają. Doberman ratowniczy: to może dać niesamowitą satysfakcję, zwłaszcza, gdy będzie to pierwszy pies tej rasy w Polsce który zaliczy egzamin ratowniczy wg regulaminu IRO. "Storat", organizacja zajmująca się szkoleniem i wykorzystywaniem psów ratowniczych (w ramach społecznej pracy cywilów) wymienia kilka specjalności ratowniczych psów. Poniższe informacje zaczerpnięte są z ulotki informacyjnej "Storatu". Więcej informacji: www.storat.w.pl

Specjalności ratownicze psów:

PIES POSZUKIWAWCZY

Pies jest szkolony do informowania swojego przewodnika o obecności zapachu człowieka w terenie otwartym. Ten zapach może świadczyć o obecności ofiary w przeszukiwanym terenie lub o śladach i przedmiotach pozostawionych przez ofiarę. Pies musi umieć doprowadzić przewodnika do wykrytego źródła zapachu. W sprzyjających warunkach atmosferycznych pies jest w stanie zwęszyć obecność człowieka z odległości przekraczających 200m.

PIES TROPIĄCY (... a doberman ma przecież doskonały węch...)

Pies wyszkolony w tej specjalności posiada umiejętność identyfikacji indywidualnego zapachu człowieka i podążania jego śladem. Człowiek nie dysponuje żadnym urządzeniem umożliwiającym wykrycie ścieżki śladu poszukiwanej osoby. Niezawodny psi nos umożliwia wielokilometrowe tropienie określonej osoby mimo upływu wielu godzin i rozpraszających bodźców środowiska (ślady zwodnicze obecności ludzi i zwierząt).

PIES LAWINOWY (no cóż, dobermana w tej roli raczej nie widzę, ale poczytać można...)

Pies lawinowy ma za zadanie wykryć pod warstwą śniegu (niekiedy kilkumetrową) obecność ludzi i przedmiotów do nich należących. Wykryte źródła zapachu pies musi przekonywująco wskazywać do chwili przybycia przewodnika. Jeden pies jest w stanie przeszukać pobieżnie 1 ha pola lawinowego w ciągu 30 minut, a szczegółowo w ciągu 2 godzin. Tę samą pracę wykonuje 20 ratowników w ciągu 4 godzin (sondowanie pobieżne) lub 20 godzin (sondowanie szczegółowe).

PIES GRUZOWY

Pies ma za zadanie określić na terenie katastrofy (zawalone budynki, trzęsienie ziemi) miejsca w którym czuje zapach człowieka. Miejsce to musi wskazywać przekonywująco aż do chwili dojścia ratownika. Dobrze wyszkolony pies gruzowy jest najbardziej niezawodnym "urządzeniem" jakim dysponuje zespół ratowniczy. W relacjach z amerykańskich akcji ratowniczych często na gruzowiskach pracują właśnie dobermany.

   Wiele z opisanych wyżej konkurencji ma charakter sportowy. Opracowano określone regulaminy, pies ma postępować tak a nie inaczej, za odstępstwa dostaje punkty karne. Sport jest wspaniały, ale nie każdy ma ochotę się w niego bawić. Co więcej, większości z właścicieli dobermanów nie interesuje realizowanie pełnych kursów. No i nikt im przecież nie każe (choć PT I by się przydało...)! Każdy z nas może sobie przecież wybrać z dowolnego regulaminu te elementy, których chcielibyśmy nauczyć psa. Wyjątkiem jest obrona - nie wolno rozpoczynać szkolenia z psem, nad którym nie panujemy. Ale każdy może zbudować prowizoryczną przeszkodę czy slalom, i bawić się w mini-agility. Każdy może nauczyć psa biegania przy rowerze na smyczy. Nasz doberman, nauczony aportowania, doskonale wybiega się za piłeczką ( a propos: piłeczki ze sznurkiem sprawdzają się wyśmienicie: lecą dużo dalej niż tradycyjne: warto wydać kilka złotych więcej!). Dobrym sposobem na spalenie nadmiaru energii naszego dobermana jest nauczenie go szukania schowanej rękawiczki: na początku możemy zostawiać w niej smakołyk, żeby pies chętniej szukał. Chowamy rękawiczkę początkowo tak, by nasz pupil widział, gdzie ją kładziemy; przy czym pies musi wiedzieć, że w rękawiczce jest jedzenie. Wracamy do psa, wydajemy polecenie: szukaj - i wysyłamy psa w kierunku naszej "zguby". Kiedy doberman się przy niej znajdzie, wołamy "waruj" , biegniemy do psa, chwalimy go energicznie, dajemy smakołyk z rękawiczki i zapewniamy chwilę zabawy np.piłeczką - jako nagrodę za znalezienie zguby. Całą procedurę powtarzamy kilka razy na jednym spacerze: pies musi skojarzyć, że "szukaj" oznacza, że pan mu coś schował, i to najpewniej na śladzie - czyli na trasie, którą razem szli, a zaznaczenie odnalezienia przedmiotu przez "waruj" skutkuje wspaniałą nagrodą. Jeśli pies już wie, o co chodzi, upuszczamy przedmiot tak, by tego nie zauważył, i idziemy: 50,100,150 metrów dalej. Potem odwracamy się i wysyłamy psa na poszukiwania. Zamiast zaznaczenia warowaniem można oczywiście używać komendy siad, czy stosować aportowanie. Możemy również zostawić psa na siad-zostań (lub przywiązać do drzewa) i przebiec te 150 metrów po rozległej łące, klucząc i markując w kilku miejscach chowanie przedmiotu. Zamiast przedmiotu własnego równie dobrze można używać piłeczki, którą pies samorzutnie zaaportuje (jeśli wcześniej go tego nauczyliśmy). Oczywiście to wszystko mało ma wspólnego z uczeniem chodzenia po śladzie czy profesjonalnym rewirowaniem. Ale akurat nie o to tu chodzi.

    Jeśli złapałeś szkoleniowego bakcyla, gratuluję. Jeśli widzisz, że Twój doberman jest naprawdę dobry, wybija się wśród grupy szkoleniowej, jeśli oboje poświęcacie czas, by być coraz lepszym, i co więcej, wychodzi to Wam całkiem nieźle, nie ma powodu, by taką perełkę chować w przydomowym ogródku! Wiele osób pasjonuje się wystawami psów, dużo mniej prawdziwym szkoleniem: szkoleniem z pasją, z pracą nad najmniejszymi niedociągnięciami, które na zawodach kosztują punkty karne. Występ w psich zawodach posłuszeństwa jest źródłem nie mniejszych przeżyć i emocji niż uczestnictwo w wystawie. Zwycięstwo czy miejsce w pierwszej dziesiątce daje dużo satysfakcji! Przy czym tutaj szanse są wyrównane: o ile na wystawie nie mamy najmniejszego wpływu na to, jakie kątowanie ma nasz doberman, czy jest wybitnym, czy tylko przeciętnym przedstawicielem swojej rasy, o tyle na konkursach posłuszeństwa czy obrony uroda naszego dobermana nie odgrywa żadnej roli!!! Co więcej, do niektórych zawodów dopuszczane są psy bez rodowodu! Pies musi być po prostu zdrowy. Nawet suka z cieczką może brać udział z zawodach - oczywiście występuje jako ostatnia. Tu nic nie jest do końca przesądzone. Na wystawie często wiemy, że przegraliśmy, zanim nawet wejdziemy na ring. Po prostu - albo znamy konkurencję i wiemy, że albo jest lepsza, albo bardziej uprzywilejowana w oczach sędziego... Co prawda i zawody posłuszeństwa nie są wolne od - delikatnie mówiąc - znajomości pomiędzy sędziami, organizatorami a uczestnikami, ale mimo wszystko trudniej jest dać maksimum punktów psu, który na oczach publiczności ucieka właścicielowi zamiast do niego przyjść lub kładzie się na komendę: siad. Na dodatek zawody najczęściej są filmowane i łatwo udowodnić, kto i za co dostał punkty, słusznie czy nie.

    Więc jeśli masz ochotę powalczyć, zapraszamy na ring! Informacje na temat organizowanych zawodów posłuszeństwa czy obrony są dostępne w oddziałach Związku Kynologicznego w Polsce (lista oddziałów dostępna pod adresem: www.zkwp.org.pl), u aktywistów komisji szkolenia, a także w prywatnych szkołach tresury.

    Najbardziej popularne w Polsce są zawody posłuszeństwa organizowane przez niektóre oddziały Związku na czele z Mistrzostwami Polski Psów Towarzyszących. Coraz częściej organizowane są one także przez nowopowstające organizacje kynologiczne, jak np. Polski Związek Sportu Psów Użytkowych. Przeprowadzane są albo według regulaminu PT, albo też według nieco utrudnionego regulaminu Mistrzostw PT. Swoje święto mają też zawodnicy "Agility": zawody organizowane są na wielu wystawach; w 2001 roku w Sopocie odbyły się Pierwsze Międzynarodowe Mistrzostwa Agility (organizowane przez Polski Związek Sportu Psów Użytkowych). Dobermany posiadające wyszkolenie IPO mogą występować w Mistrzostwach Psów Obrończych, organizowanych wg regulaminu IPO. Często imprezy te są łączone i w sobotę oglądamy posłuszeństwo i np. "ślady" z IPO, a drugi dzień przeznaczony jest na zmagania z pozorantem. Na zawody można zgłosić się indywidualnie, najczęściej jednak Oddziały zgłaszają drużyny składające się z minimum trzech psów, wyłonionych z eliminacjach. Można zgłosić więcej niż jedną drużynę, jeśli jest tylu chętnych posiadających wyszkolone na odpowiednim poziomie psy. Ocenia się indywidualnie każdego psa, a wynik trzech najlepszych liczy się do wyniku drużyny. Również tytuł Mistrza Polski czy zwycięzcy danych zawodów przyznawany jest indywidualnie i drużynowo.

    Dla zainteresowanych: regulamin Mistrzostw PT obejmuje:
 1. Chodzenie psa przy nodze przewodnika bez smyczy
 2. Pozostawianie psa w pozycji siad i przywołanie do mnie i do nogi
 3. Aportowanie i przyniesienie własnego przedmiotu do mnie i do nogi
 4. Rozpoznanie i wyszukanie własnego aportu spośród przedmiotów obcych
 5. Pozostawienie psa w pozycji siedzącej i wykonanie rozkazów słownych lub optycznych - waruj, siad, stój
 6. Bieganie psa na komendę i przywołanie do nogi na rozkaz słowny lub optyczny
 7. Pozostawienie psa z marszu w pozycji siad, stój waruj i przywołanie do nogi przewodnika na rozkaz słowny lub optyczny
 8. Dawanie głosu przez psa na rozkaz słowny lub optyczny
 9. Pozostawanie psa w pozycji siad przy próbach odwracania uwagi
 10. Pozostawanie psa w pozycji waruj przy próbach odwracania uwagi.
No a jak się już jest Mistrzem Polski, to Europa stoi otworem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Strona główna | Szczenięta - były... | O rasie - w pigułce | Kupić dobermana? | Nauka szczenięcia | Nauki ciąg dalszy | Wczasuj z dobkiem | Dobek w sporcie | Doberpoczta | Co nieco o wystawach | Galeria zdjęć | Zobacz Księgę | Dopisz do Księgi | Banner strony

Napisz do mnie!
Napisz do mnie: megabasia@wp.pl


To jest webring Psy: rasy i hodowle, list do właściciela.
[ trzecia do przodu | poprzednia | następna | trzecia do tyłu| przypadkowa | lista stron ]
Webring Republiki WWW

Napisz mail do j@bko! Otwórz Seterkowo w nowym oknie!
seterkowo.org

Podoba Ci się moja strona? Top-100 DOBERMAN < ZAGŁOSUJ !!!

Top 50 Dog Sites

Szukasz więcej informacji o rasie? Aktualnych miotach? Wynikach wystaw? Linków do dobermanach stron? Zajrzyj tu:www.dobermann.w.pl znajduje się na serwerze: friko.pl